post

Victorie extrem de importanta: Cel mai bun meci din mandatul lui Miriuta

Dinamo a reusit sa castige categoric duelul de la Brasov si am reusit sa reducem diferenta fata de echipele din zona play-offului, iar obiectivul propus, sa ajungem pe locul 6 pana la finalul anului, poate fi realizat. 

Dinamo a avut momente foarte bune de joc, poate trebuie sa luam in considerare si nivelul adversarului, dar totusi mi s-a parut o schimbare evidenta in bine fata de ultimele evolutii. 

Prima repriza: 

Minutul 2 a adus prima ocazie la poarta covasnenilor, Filip a sutat puternic de la 30 de metri, dar mingea a trecut putin pe langa poarta, un prim semnal ca Dinamo vrea sa forteze obtinerea tuturor punctelor puse in joc. In primele minute Dinamo a fost conducerea ostilitatilor.  Gazdele au adus pentru prima data mingea in jumatatea noastra in minutul 7, Huiban a centrat din dreapta, dar Romera a respins bine din fata lui Patrick Petre. Sepsi a avut doi dinamovisti in primul 11, Constantin Dima fiind al doilea.

Adam Nemec a reusit intr-un final sa sparga gheata in minutul 8, a marcat al treilea gol in campionat dupa o faza care nu anunta mare lucru. Rivaldinho a trimis pentru Hanca care l-a gasit excelent pe culoar pe Nemec, o deschidere rapida de scor pentru Dinamo. Un moment important pentru slovac, care a traversat o perioada modesta din punct de vedere al eficacitatii.

Salomao a avut o ocazie foarte buna in minutul 15, portughezul a primit o poasa buna de la Filip, Fejer a iesit la intampinare la marginea careului, dar lobul s-a dus pe langa.  Sepsi a avut o sansa uriasa, Patrick a executat excelent o faza fixa in minutul 23 si Thiaw singurul in careul nostru,a reluat pe langa cu capul, o faza la care ne-am aparat extrem de prost.

Cei de la Sepsi au continuat sa preseze, o evolutie modesta a noastra dupa ce am deschis scorul, am cedat initiativa. Ai nostri au simtit ca nu mai tin de minge si au reluat atacurile, Salomao fiind aproape sa marcheze direct din corner. De altfel, Dinamo a avut multe faze fixe, iar Nedelcearu a dublat avantajul echipei dupa o centrare buna a lui Hanca, care a avut doua assisturi in primele 30 de minute. Trebuie sa recunoastem ca Nedelcearu a avut si o doza de noroc la gol.

Patrick Petre a profitat de o gafa uriasa in defensiva noastra, Oliva a pierdut mingea nepermis la marginea careului, iar sutul sau excelent a fost putin deviat de Penedo in bara, foarte buna evolutia lui Patrick.

Repriza a doua: 

Vasile Miriuta a schimbat la pauza, desi am avut avantaj de 2 goluri. Maxi Oliva a fost schimbat din cauza unei noi evolutii modeste si in locul sau a intrat Dudea, iertat si el dupa episodul Piatra Neamt. Dudea a trecut in centru, iar Filip a revenit in stanga. Dinamo a inceput mult mai precauta repriza secunda, Hadnagy dintre Nedelcearu si Romera putea relua spre poarta, dar spaniolul i-a furat mingea in ultima secunda si a respins pe langa poarta. Un joc mult mai defensiv al echipei noastre, care a preferat sa se apere, sa conserve avantajul de doua goluri. Interesanta si optiunea lui Miriuta sa il foloseasca pe Dudea la mijlocul terenului. Dar e si un semnal de alarma, faptul ca nu avem niciun mijlocas capabil sa lege jocul la mijloc. Rivaldinho a avut un sut anemic pe poarta in minutul 60, dar din nou o evolutie modesta a brazilianului.

Treptat insa gazdele au cedat lupta, Salomao il deschide bine pe Nemec, dupa o faza asemanatoare ca cea de la prima reusita, insa Fejer a reusit sa retina sutul mai modest al slovacului la coltul scurt. Dupa cum spuneam, Rivaldinho a avut o noua evolutie slaba si a fost inlocuit cu Bokila in minutul 74, revenit dupa accidentare. Bokila a reusit chiar sa si marcheze dupa ce a recuperat o minge cu corpul la marginea careului, asistentul a intervenit insa si a spus ca a fost fault.

Sepsi a cazut de tot, iar Dinamo a profitat si marcat golul cu numarul 3 prin Salomao, care a reluat la coltul lung dupa o noua centrare venita din partea lui Hanca, ajuns la 3 assisturi in acest meci.

Un moment important, Dinamo leaga doua victorii in campionat si ne pregatim de ultimele doua meciuri din acest an. Privim cu ceva mai multa incredere.

loading...

Leave a Reply