post

Victorie concludenta pentru supercampioni!

Dinamo avea cel putin la prima vedere un test dificil in fata celor de la Potaissa Turda. Insa acest lucru a fost valabil doar pe hartie, deoarece Dinamo a castigat de-o maniera categorica disputa si a revenit pe prima pozitie.

Meciul a inceput cu Dinamo la conducere inca de la bun inceput si momentul cheie a fost eliminarea lui Varo, portarul oaspetilor. Scorul a inceput sa capete proportii si la pauza aveam deja 7 goluri avantaj, asta si pentru ca am avut cativa jucatori in mare forma. In primul rand Irimus a aparat senzational si finalul de sezon ii apartine. Portarul dinamovist a fost de netrecut si demonstreaza inca o data ca atunci cand este in zi mare, Dinamo nu poate pierde. Imbucurator e si faptul ca Vrankovic pare in revenire de forma si se apropie de ritmul impus in sezonul trecut. Au fost momente in care a parut mai crispat, dar treptat pare ca si-a revenit si este din nou golgheterul insetat de performanta.

Repriza a doua a fost la discretia dinamovistilor care au facut si spectacol pentru fanii prezenti in numar nu foarte mare, asta si pentru ca ora disputarii partidei a fost una nu grozava. Dar cei prezenti au fost rasplatiti cu un spectacol de cea mai buna calitate al supercampionilor, care incheie ultimul meci de pe teren propriu in acest an 2016 asa cum se cuvine.

Scorul final a fost de 39-23 si avem si lista completa a marcatorilor:

Vrankovic, 8 Sajad, 8 Mironescu, 4 Mocanu, 3 Cimpan, 3 Bera, 4 Sandru, 4, Asoltanei, 1 Capota, 2 Moussavi 1, Ragot 1

Dinamo revine pe prima pozitie si urmeaza pentru noi derby-ul bucurestean cu CSM, miercuri in sala Rapid, de la 17:30. Printr-un succes, ne-am asigura prima pozitie la sfarsitul anului si am avea clar prima sansa de a termina sezonul regular pe aceasta pozitie.