post

Vacanta scurta: Cand va avea loc reunirea echipei. Locatie inedita pentru cantonament

Se apropie finalul sezonului si cei din club pregatesc terenul pentru pregatirea urmatoarei stagiuni, in care Dinamo va incerca sa obtina calificarea in play-off. 

O misiune dificila, o provocare pentru tanarul antrenor Florin Bratu, ce nu va avea la dispozitie un buget impresionant de transferuri, dar acesta se arata increzator in sansele lui Dinamo. 

Echipa noastra mai are de disputat doar patru meciuri pana la finalul sezonului, mergem in deplasare la Chiajna sambata seara la ora de Champions League, miercuri dupa meciul de handbal ne mutam pe stadion pentru disputa cu echipa antrenata de Adrian Mutu. Ne deplasam la Timisoara in penultima etapa si la inceputul lunii iunie primim vizita celor de la Sepsi Sf. Gheorghe. Astfel punem punct unui sezon negru din punct de vedere al performantei. 

Vacanta va fi una scurta pentru jucatori, deoarece reunirea echipei va avea loc la cateva zile distanta dupa ultima etapa, mai exact 12 zile. Antrenorul echipei noastre a declarat ca vrea ca reunirea echipei sa aiba loc pe data de 14 iunie: “Vacanta va fi de 11-12 zile, pe 14 iunie vreau sa ne reunim”.

Interesant este locul de cantonament ales de Bratu: “Primul cantonament va fi la Saftica, dup a care vom pleca 12 zile in Polonia, unde vor fi 4 amicale in perioada 1-12 iulie”

Avem patru certitudini in ceea ce priveste noi jucatori ce vor veni la echipa, este vorba de Deian Sorescu, Andrei Tircoveanu, Denis Ciobotariu si Mihai Neicutescu. Interesant este ca ultimii trei pot fi implicati in barajul de mentinere/promovare in Liga I. Denis si Mihai cu siguranta, deoarece Chindia este sigura de prezenta la baraj, iar Gaz Metan are doar un punct peste Voluntari, echipa ce ocupa acest loc. Barajul se va disputa pe datele de 9 si 13 iunie, astfel ca ei se vor alatura echipei ceva mai tarziu, nu vor avea o vacanta foarte lunga.

Ramane de vazut ce jucatori vor mai fi transferati in pauza competitionala, Florin Bratu a declarat in mai multe randuri ca vrea cativa jucatori experimentati, care sa aduca un plus de echilibru la echipa, mai ales ca vom avea foarte multi tineri: “Vrem sa facem 3-4 transferuri pe langa tinerii cu potential. Se vor lega bine lucrurile, vreau un mix energizant intre tineri si cei cu experienta. Eu vreau un Dinamo cu foame de rezultate.”

Speram sa fie si ajutat in acest demers, deoarece bugetul nu se anunta a fi unul generos. 

loading...

Leave a Reply