post

Unde va evolua Gomelt la Dinamo si care este obiectivul trasat de conducere

Dinamo a realizat ieri un transfer important, a fost adus Tomislav Gomelt, care a mai evoluat in Liga I pentru CFR Cluj. 

Dinamo avea nevoie de un mijlocas la inchidere dupa cum a declarat Florin Bratu in ultima perioada, iar astfel echipa noastra are mai multe solutii la mijloc: 

“Stiti posibilitatile de la Dinamo din momentul de fata, stiu unde am venit, nu am fugit de munca, Dinamo este o provocare imensa, o ooprtunitate care se iveste o data in viata. Imi place sa muncesc, probabil se vede acest lucru. Am ambitie de a reusi. Fiecare isi doreste mai mult. Cred ca in momentul de fata s-au facut transferuri strict pe ceea ce aveam nevoie si posibilitatile pe care le avem.

Ma bucura venirea lui Gomelt, discutam de o luna de zile cu el, ma bucur ca Negoita a inteles necesitatea acestui transfer si a fost de acord cu venirea lui. Speram ca el sa se integreze repede. El jucand in Romania la CFR, stie limba, sistemul de joc, si-a dorit mult sa vina la Dinamo, a venit cu masina de la Zagreb pentru a fi mai repede aici, sa fie alaturi de echipa. Si ceilalti jucatori, Popovici, Axente, sa nu uitam ca Penedo, Katsikas si-au prelungi contractele, ii putem pune la niste realizari. Au necesitat niste costuri in plus, avem o echipa omogena si ceva imbunatatiri fata de lotul din play-out”. a declarat Florin Bratu ieri la Radio Dinamo1948. 

Gomelt este un jucator important in viziunea lui Florin Bratu, mai ales ca poate evolua pe mai multe posturi:  “Gomelt este mijlocas in fata apararii, dar poate evolua si inter, fiind jucator de de picior stang”.

Florin Bratu a pregatit pentru noul sezon un sistem 4-3-3, dar acesta se poate modifica in functie de adversar: “Am ales sistemul care a functionat in sezonul trecu in play-out, 4-3-3, am mers pe el, dar normal ca am exersat si un alt sistem, dar pregatim din toate punctele de vedere. Nu sunt loial unui sistem, ma adaptez in functie de adversar”.

Jucatorii reveniti dupa imprumuturi au sanse la titularizare, dupa cum a declarat Bratu, care este multumit de nivelul la care se prezinta: “Au castigat din punct de vedere al increderii, forta de joc pe care ei o emana, duelurile pe care le-au avut, diferite fata de cele avute la juniori, fizice, si-au pus o amprenta pozitiva. Se zbat cu totii si simt ca toti jucatorii au sansa de a juca, de a prinde lotul, asta creaza o concurenta frumoasa, loiala. Antrenamentele se fac pe bune cand este concurenta”.

Obiectivul impus de conducere:  “Conducerea a propus si isi doresc ca echipa sa se califice in play-off. Eu si jucatorii am convenit acest lucru de asemenea. Dupa ce vom ajunge acolo, dupa aceea ne vom gandi si la urmatorul obiectiv. Vor fi multe meciuri, vom vedea in ce forma sportiva vom fi. Avem multe concluzii de tras pana in luna februarie”.

Adversarul din prima etapa prezinta multe necunoscute, Voluntari fiind echipa cea mai activa pe piata transferurilor: “Nu am foarte multe informatii despre Voluntari, despre lotul lor, a fost destul de greu sa procuram informatii in aceasta perioada, fiind multi straini, nejucand meciuri in aceeasi tara in cantonament, a fost destul de greu. Ma bazez pe ambitia jucatorilor, pe dorinta lor de a reusi si speram ca odata cu inceperea noului sezon sa vedem si suporterii la stadion. Avem totusi 10 jucatori U21 in lot, alaturi de Viitorul avem media cea mai mica de varsta. Vreau sa imbin experienta cu tineretea”. a spus ieri Florin Bratu la Radio Dinamo1948.

O veste buna o reprezinta revenirea lui Mahlangu la antrenamente, care poate fi folosit cu Voluntari, dar nu se stie daca din primul minut:  “El a inceput antrenamentele, se antreneaza cu echipa si vom vedea in zilele urmatoare daca va juca de la inceput”

loading...

Leave a Reply