post

Un nou pas gresit pentru dulai

Dinamo a mers la Suceava pentru partida din etapa a treia, ce s-a jucat in devans, pentru ca la finalul saptamanii echipa noastra va juca in Spania, in EHF Champions League, cu Ademar Leon.

Dulaii au pierdut partida de acasa cu Poli Timisoara si nu ne permiteam un nou pas gresit, in fata unei echipe ce nu a obtinut niciun punct in primele doua etape. Insa asa cum scriam si in avancronica, in precedenta partida de acasa, au pierdut la un singur gol diferenta, 19-20 cu CSM Bucuresti.

Dinamo a inceput teribil de prost meciul, gazdele s-au desprins repede la 4-0 si 5-1, moment in care Constantin Stefan a cerut un time-out pentru a-i trezi pe baieti la realitate. Apararea a fost de vise rele la inceputul meciului, am primit 7 goluri in minute si in mod incredibil, tabela indica 7-4 pentru Suceva, practic toate actiunile ofensive ale gazdelor s-au soldat cu gol.

Dinamo a reusit sa tempereze putin elanul gazdelor, dar in ofensiva totusi am suferit, iar in minutul 15 scorul era 10-6 pentru gazde, deloc cea mai buna prestatie a baietilor nostri la Suceava. Poarta din pacate nu arata deloc bine fara Saeid, care teoretic ar trebui sa revina alaturi de echipa in curand, acesta a spus ca si-a rezolvat problemele. De remarcat ca la linia de 9 metri s-a incercat o formula cu Alouini si Acatrinei, care nu au evoluat deloc cu Timisoara, dar si cu Kuduz, care a fost bun cu Elverum, dar mai putin eficient cu Timisoara.

Baietii au inceput sa joace mai bine in defensiva, am inceput sa ii blocam pe gazde si ne-am apropiat la doua goluri rapid, anuland mare parte din avansul lor. Dar au urmat noi momente de cadere si gazdele s-au dus la 13-9, putea fi chiar 14-9, dar gazdele au ratat doua contraatacuri, prea multe momente de neatentie in jocul nostru, daca in partida cu Timisoara a putut fi invocata oboseala, acum nu mai exista aceasta scuza, este totusi start de sezon. Ingrijorator de multe erori, unele de incepatori.

Pe final de repriza ne-am trezit putin, suficient cat sa mai recuperam din avansul gazdelor, iar la intrarea la cabine a fost 15-12 si urma o repriza complicata.  A fost un meci greu si dupa pauza, Dinamo nu a reusit sa reduca din diferenta, am reusit chiar sa primim gol in superioritate si sa ratam, intr-un moment foarte important, in care puteam reduce din diferenta, astfel ca in minutul 38 era 18-16 pentru gazde. Urmau 20 de minute de foc pentru dulai. Bannour a adus-o pe Dinamo la un gol diferenta, 19-18, dupa cateva ratari de-o parte si de alta, iar mai mutl de atat, aveam atacul. Dar o noua eroare a dus la inca un contraatac al gazdelor si tabela indica 20-18 in minutul 45. Ne-am facut singuri meciul greu, prea multe erori in atac.

Finalul a fost unul de infarct, Dinamo s-a apropiat mereu la un gol diferenta, dar gazdele mereu au avut o replica pregatita si minutul 52 parea totul compromis, la 23-20, insa baietii au marcat doua goluri. Un moment importat a avut loc in minutul 55, cand am egalat, practic tot meciul am fost condusi. Cu doua minute inainte de final tabela indica 24-24 si urmau doua minute de foc. Primul atac a fost al gazdelor. Din pacate, am primit gol in minutul 58:30, dar am marcat la fel de repede. Un minut si atacul sucevenilor. Atacul a fost lungit un minut si in final a ramas 25-25, un nou pas gresit din pacate, avem patru puncte dupa primele 3 runde. Sambata mergem la Ademar si sper sa ne intoarcem cu un rezultat pozitiv.

Cei mai buni marcatori: Gavriloaia 6, Negru 5, Acatrinei 4

loading...

Leave a Reply