post

Un antrenor a fost deja contactat

La Dinamo se anunta multe schimbari in perioada urmatoare, iar Vasile Miriuta cel mai probabil nu va mai continua la Dinamo. 

Acum cateva ore a aparut informatia conform careia Vasile Miriuta ar fi fost demis de la Dinamo. 

Am vrut sa aflam ce s-a intamplat si am discutat cu antrenorul echipei noastre. Ce ne-a declarat acesta:

“Nu stiu nimic legat de demisie, eu am facut antrenament si recuperare cu baietii acum, nu am discutat cu nimeni din conducerea clubului. Vedem ce va fi.”

Insa pare vorba de o chestiune de zile sau ore pana cand Vasile Miriuta va fi demis, iar conducerea clubului a contactat deja antrenori.

Surse din cadrul clubului Dunarea Calarasi au dezvaluit ca in aceasta dimineata, in timp ce se afla in cantonament cu echipa pentru meciul cu Hermannstadt, oficialii din Stefan cel Mare l-au sunat pe Alexa.

“Dan are clauza de reziliere cu Dunarea, iar cei de la Dinamo l-au sunat in aceasta dimineata sa vina sa salveze echipa. Alexa face minuni la Calarasi si nu cred ca vrea sa plece din moment ce e la un pas sa isi treaca in CV a treia promovare din L2 in prima liga, dupa cele reusite cu ACS Poli si Rapid.

Faptul ca e neinvins de cand a venit la Calarasi, ca a preluat echipa de pe locul 16 si-a dus-o pe primul loc spune multe despre capacitatile senzationale ale lui Alexa. Momentan nu exista un raspuns clar, dar sunt sigur ca Alexa vrea sa ramana la Calarasi si sa scrie o pagina de istorie pentru acest oras”, a dezvaluit pentru GSP un oficial al Dunarii Calarasi.

Dan Alexa a castigat tilul de campion cu Dinamo in sezonul 2003-2004, dar si de doua ori Cupa Romaniei in 2002-2003 si 2003-2004. Fostul mijlocas a mai antrenat la Poli Timisoara, Rapid, ASA Tg. Mures si Chiajna.

Dan Alexa a mai fost in vizorul clubului atunci cand Miriuta a fost la un pas de demisie. Ce declara acesta atunci:

“Lui Dinamo ii trebuie un antrenor care nu are nevoie de Dinamo. Eu nu am nevoie de Dinamo. In acest moment, Dinamo are mai multa nevoie de Dan Alexa decat are nevoie Alexa de Dinamo. Acolo trebuie un antrenor cu personalitate, care sa se impuna. Oricum, cine vine la Dinamo nu are nimic de pierdut, doar de castigat.

Cand te cauta Dinamo, te gandesti la aceasta oferta. Acum nu cred ca as accepta pentru ca am o relatia excelenta la Calarasi. Sunt foarte iubit. Dar mi-a placea sa antrenez Dinamo pentru ca am jucat acolo”, a spus Dan Alexa la TV Telekom Sport.

loading...

Leave a Reply