post

Ultimul amical din Polonia: Ce jucatori evolueaza astazi

Dinamo avea programat initial doar patru partide amicale, insa pe parcursul stagiului de pregatire a mai fost anuntat un meci de pregatire.

Dinamo Bucuresti a pierdut partida amicala cu polonezii de la Jagiellonia, scor 1-4 (0-1), disputata in aceasta dupa-amiaza la Gniewino, golul ros-albilor fiind marcat de Denis Ciobotariu (66).

Mutiu – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, R. Grigore, D. Nistor – Sorescu, D. Popa, Salomao au evoluat din primul minut pentru dinamovisti, iar dupa pauza au mai jucat Esanu, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Dudea, Moldoveanu, Axente, Pesic, Tircoveanu, Neicutescu si Ehmman.

A fost al patrulea meci amical pentru echipa antrenata de Florin Bratu, programat in cadrul stagiului de pregatire in Polonia, dupa 4-0 cu Olimpia Elblag (goluri Sorescu, Hanca, D. Popa si I. Serban), 3-0 cu Arka Gdynia (goluri D. Nistor, Hanca si D. Popa) si 1-1 cu Zaglebie Lubin (gol D. Nistor).

Dinamo intalneste astazi de la ora 12:00 o formatie de liga secunda, Chojniczanka Chojnice, iar in aceasta partida Florin Bratu am fost informati ca va oferi minute jucatorilor ce au evoluat mai putin in aceasta perioada, mai ales jucatorii ce au fost rezerve ieri, Esanu, Ciobotariu, Olteanu, Dudea, Moldoveanu, Tircoveanu, Axente, Pesic, Neicutescu sau Ehmann. Acestia au intrat ieri in meciul cu Jagellonia dupa minutul 60, astfel ca astazi vor fi titulari cel mai probabil.

Totusi cel mai important test a fost “picat” cu brio de catre baietii nostri, am intalnit cel mai puternic adversar si Florin Bratu a aliniat cel mai bun prim 11 pe care il avea la dispozitie, avand in vedere ca Penedo si Mahlangu nu au fost disponibili. Sunt chiar sanse ca formula din meciul cu Jagellonia sa fie aleasa si pentru partida cu Voluntari, de aici si ingrijorarea mea, dar si a multor fani dinamovisti.

Cantonamentul va lua sfarsit astazi, jucatorii revin in tara si vor avea trei zile libere, iar apoi se va intra in program normal de pregatire in saptamana premergatoare meciului cu Voluntari, care nu stim inca unde se va disputa, pe stadionul Dinamo, ori pe Arena Nationala.

Dinamo-Elblag 4-0 : Esanu – Corbu, D. Ciobotariu, Katsikas, Vl. Olteanu – Hanca, Mahlangu, D. Nistor – Sorescu, Axente, Moldoveanu au evoluat din primul minut pentru echipa antrenata de Florin Bratu, iar dupa pauza au mai jucat Mutiu, Dudea, M. Popescu, Ehmman, Sg. Popovici, R. Grigore, Tircoveanu, I. Serban, C. Dima, Pesic si D. Popa.

Dinamo-Arka 3-0: Mutiu – Corbu, Katsikas, Popescu, Popovici – Hanca, Dudea, Nistor – Sorescu, Popa, Pesic. In repriza a doua au intrat: Esanu, Vl. Olteanu, R. Grigore, C. Dima, D. Ciobotariu, Ehmman, I. Serban, Tircoveanu, Moldoveanu, Axente si Horsten.

Dinamo-Zaglebie 1-1:  Esanu – Corbu, D. Ciobotariu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, R. Grigore, D. Nistor – Neicutescu, Axente, Salomao au fost titulari pentru Dinamo in meciul cu Zaglebie, iar dupa pauza au mai evoluat Moldoveanu, D. Popa, Sorescu, M. Popescu, Vl. Olteanu, Tircoveanu, I. Serban, dar si jucatorul aflat in probe, Thomas Horsten

”In acest cantonament jucam cu adversari de prima mana din Polonia. Le-am tinut fata pana acum, a fost bine ca intensitate. Mai este de lucru, dar ma bucur ca jucatorii mei se tin de rezultat. Tin de joc, avem ocazii, suntem o echipa in continuare in crestere, dar se poate si mai bine. Inca nu am cristalizat un prim ”11”, mai avem doua jocuri amicale. Dar, dupa aceste doua meciuri amicale, dand sanse tuturor, o sa imi fac o idee despre cum vom aborda prima etapa in Romania.

Va fi un campionat aprig, un campionat in care toata lumea va dori sa castige. Echipele care anul trecut s-au batut la retrogradare anul acesta nu mai vor aceasta experienta. Trebuie sa fim concentrati si pregatiti pentru un campionat dificil, tare, un campionat cu antrenori care isi doresc sa castige”, a declarat Florin Bratu partida cu Zaglebie.