AcasăStiri DinamoUltimul amical al iernii pentru Dinamo: Cu cine jucam si cand revin...

Ultimul amical al iernii pentru Dinamo: Cu cine jucam si cand revin baietii in tara

Cantonamentul din Cipru se apropie de sfarsit, maine baietii vor reveni in tara si vom intra in linie dreapta pentru pregatirea meciului cu CSU Craiova de pe 4 februarie.

Dinamo s-a descurcat foarte bine pana acum in Cipru, am inregistrat victorii pe linie. Am castigat cu 5-0 amicalul cu Aris Limassol, 3-2 cu Austria Viena si 1-0 aseara cu Termalica, ocupanta locului 13 din Polonia.

Miriuta a abordat fiecare meci diferit, a schimbat, asa cum era si normal de altfel, formula de start pentru a da minute tuturor jucatorilor. Ieri in meciul cu Termalica a dat minute jucatorilor ce au evoluat mai putin, dupa cum spuneam si ieri foarte putini dintre ei se vor regasi in formula de start si la meciul cu Craiova.

Dinamo a inceput in formula: Brănescu – Corbu, Maric, Katsikas, Vl. Olteanu – Mahlangu, Dudea – I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao – D. Popa. Au mai jucat: Eșanu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica, Monroy, Nascimento, Hanca, Nemec.

Dinamo a castigat cu 1-0 dupa un penalty executat de Salomao, iar Miriuta a declarat la final:  “I-am folosit in prima repriza pe cei care au jucat mai putin pentru ca acum doua zile am jucat cu Austria Viena si am folosit prima echipa. Cei care au intrat azi au facut-o foarte bine. A fost un joc foarte bun, cu o echipa buna, agresiva. Ne-am facut bine treaba

Incet-incet, venim acolo unde ne dorim, atat ca joc cat si ca organizare. Asta e bine. Victoriile sunt importante pentru mine si pentru baieti, indiferent ca sunt meciuri amicale. Sincer, toti jucatorii s-au pregatit exemplar in acest cantonament. Jos palaria in fata lor!”, a declarat tehnicianul dinamovist.

Astazi Dinamo joaca in fata unui adversar modest, impotriva echipei de liga secunda Karmiotissa. Astra a disputat un amical cu Karmiotissa si giurgiuvenii au castigat cu 2-0. Meciul se va juca de la ora 11:00 si evident nu va fi transmis la TV ori pe internet.