post

“Transfer dupa transfer”

In momentul prezentarii oficiale a lui Ioan Andone la carma echipei noastre, acesta rostea trei nume de jucatori care ne faceau sa speram intr-un sezon excelent, Elhamed, Bicfalvi si Puljic, plus un portar top class si inca cateva transferuri cu nume.Elhamed, un jucator cu reale calitati, care a reusit sa ne impresioneze in doar cele 6 luni petrecute in tricoul alb rosu. S-a atasat de clubul nostru, a devenit suporter, ne-a sustinut de fiecare data la orice meci, iar evolutiile sale in tricoul nostru au fost apreciate de suporteri si in prima faza chiar de Andone. Au urmat insa negocieri care au facut ca transferul sa nu se mai realizeze, cauza principala fiind minutele putine jucate de acesta in ultimul sezon. In opinia mea, ne putea ajuta foarte mult, tinand cont ca poate evolua si pe postul de fundas dreapta, acolo unde suntem deficitari in momentul de fata.

Bicfalvi, unul dintre jucatorii de baza din playoff, cu unele meciuri reusite, altele mai putin reusite. In momentul transferului cu totii ne asteptam ca acest jucator sa explodeze, sa ne ajute, insa perioada petrecuta in China se pare ca il afectase, nereusind sa fie intr-o forma fizica foarte buna, avand si cateva accidentari usoare. Cu o pregatire buna in aceasta vara sunt sigur ca ar fi fost un jucator chieie pentru Dinamo. Salariu foarte mare cerut a fost impedimentul pentru care el nu a mai ramas la club.

Puljic, cel mai bun fundas dinamovist in acest sezon, unul dintre cei mai buni fundasi din Romania. Prima parte a perioadei in tricoul alb rosu a fost una in care a evoluat mai putin, tinand cont ca venise dupa o accidentare. Insa Mircea Rednic a stiut pe ce se poate baza, l-a ajutat sa revina la o forma fizica buna, iar acesta din urma nu ne-a inselat asteptarile. Din nou, salariul cerut de Puljic a fost peste ceea ce puteam noi oferi, astfel ca cel mai probabil el va evolua in Turcia, Belgia sau Franta.

Vorbim despre trei piese de baza, insa cel mai mult m-a surprins ratarea transferului lui Elhamed. Asa cum spunea si colegul meu Catalin intr-un articol Elhamed are doar 81 de minute jucate in ultimul sezon. Andone spune ca poate risca cu un jucator care nu a evoluat constant. Domnule Andone, Oliva nu a evoluat 6 luni! Deci ce sa mai inteleg? Elhamed care a evoluat, s-a antrenat cu un club, pregatire buna atat vara trecuta cat si in iarna, nu poate fi un transfer bun dar Oliva care nu a evoluat si nu a facut parte din lotul niciunei echipe in ultimele 6 luni, este un transfer bun?  Sa nu vorbesc de Branescu care in ultimii ani a evoluat mai mult la nationala de tineret decat la echipa de club. Deci cum transferam domnule Andone?

Practic, din cei trei jucatori transferati doar Busuladzic poate emite pretentii la titularizare, evoluand constant in ultimii ani si destul de bine. In rest, am transferat pana acum niste rezerve sa speram demne!

Inca incerc sa inteleg pe ce criterii se fac aceste transferuri. Cred cu tarie ca orgoliul nu are ce cauta in fotbal, iar pentru a aduce fotbalisti buni la echipa, trebuie sa faci tot posibilul pentru a-i aduce!

 

 

Lotul departe de a fi complet

loading...