post

Tircoveanu titular in meciul Gazului. Ce au facut ceilalti imprumutati

Dupa cum stiti deja, Dinamo are o serie de jucatori imprumutati in primele ligi din Romania.

La finalul sezonului acestia vor reveni sub comanda lui Bratu, pentru a vedea care poate face fata la prima echipa.

Au ramas 13 fotbalisti imprumutati la diverse echipe din Romania, vor fi monitorizati de catre staff-ul tehnic al lui Bratone, pentru ca la vara sa poata face pasul la prima echipa. Patrick Petre a fost trimis acasa de catre cei de la Sepsi.

Portarul Esanu (Balotesti), fundasii Denis Ciobotariu (Chindia), Negotei (Metaloglobus), Anghel (Popesti Leordeni), mijlocasii Mihaiu (Vointa Sacele), Vlad Vladut (Metaloglobus) si atacantul Neicutescu (Chindia) vor fi urmariti fie de Bratu insusi, fie de colaboratorii sai, pentru a vedea care merita sa faca pasul la vara la prima echipa, acestia fiind elevii lui Florin la juniorii A.

Alti 7 fotbalisti imprumutati din primele trei ligi vor fi monitorizati, iar Bratone va studia fisele lor tehnice. Unii ii vor fi adversari in play-out. Portarii Iustin Popescu si Burci, de la Chindia, respectiv Metaloglobus, fundasii Dima (Sepsi) si Apetrei (Slobozia), mijlocasii , Manole si Tarcoveanu (ambii de la Gaz Metan Medias).

Evolutiile jucatorilor imprumutati:

Constantin Dima a fost rezerva in meciul castigat de Sepsi in deplasare cu Juventus Colentina, dar a intrat in repriza a doua in minutul 46 in locul lui Hamed.

Andrei Tircoveanu a fost titular in meciul incheiat la egalitate intre Gaz Metan Medias si ACS Timisoara, 1-1. Acesta a fost inlocuit la mijlocul reprizei secunde de catre Laurentiu Manole. Andrei are perioade in care este folosit mai des de catre Cristi Pustai, dar si partide in care ramane pe banca de rezerve. Ramane de vazut la vara daca va putea in sfarsit sa se impuna la prima echipa.

Tircoveanu

Chindia Targoviste a pierdut surprinzator meciul cu Braila, 1-0, iar toata vina a fost aruncata asupra lui Iustin Popescu, care a gafat inexplicabil la gol, iar la final a fost acuzat chiar ca a injurat fanii Chindiei prezenti la meci. Acesta a negat informatia: “Nu am injurat pe nimeni. Nu-mi sta in caracater sa injur pe cineva. Nu cred ca am avut vreodata tangente sau incidente cu vreun suporter. Din contra, respectul meu e foarte mare pentru ei si pentru eforturile pe care le fac”

Denis Ciobotariu a fost din nou titular, dar a fost folosit ca fundas dreapta din nou, interesant ca acesta este indeajuns de polivalent pentru a putea evolua si in flanc. Din pacate, Mihai Neicutescu nu a fost folosit in aceasta partida. In acest an are foarte putine minute in care a evoluat pentru Chindia.

Metaloglobus nu a evoluat in aceasta etapa, deoarece ASA Tg Mures s-a retras din campionat.

Esanu a fost titular in victoria extrem de importanta obtinuta la Balotesti, 1-2, un pas important pentru salvarea de la retrogradare.