post

Timisoara-Dinamo 1-2: Victorie mult prea chinuita. Fotbal cand jucam?

Dinamo a reusit sa castige la Timisoara cu scorul de 2-1 si incerc acum la cald sa ma gandesc care ar fi aspectele pozitive in afara obtinerii celor trei puncte. Efectiv a fost un chin sa urmaresc Dinamo in repriza secunda, nu stiu ce am jucat in multe momente, dar fotbal nu prea a parut sa fie. 

Meciul a inceput cu Dinamo presand usor, dar prima ocazie a apartinut timisorenilor, Canu a impins mingea spre poarta, dar a trecut la cativa cm de bara din stanga aparata de Penedo. Un prim semnal receptionat de catre o defensiva din ce in ce mai modesta. Replica noastra a venit prin Vali Lazar in minutul 15, scapat singur dupa o pasa a lui Nistor, acesta l-a evitat pe Artean, a sutat la coltul lung dar portarul gazdelor a retinut in doi timpi.

Dinamo a deschis scorul pana la urma dupa ce Nemec a lovit bara cu o lovitura de cap, Nedelcearu a fost pe faza si a impins mingea in poarta in minutul 26. Insa dupa cum am fost obisnuiti, Dinamo a facut un pas in spate si i-am lasat pe timisoreni sa vina peste noi, am cedat posesia. Astfel au inceput sa apara si ocaziile la poarta lui Penedo, dupa o faza fixa Canu a reluat la coltul lung, insa portarul din Panama a respins excelent. Timisorenii au presat, din nou la o faza fixa au creat pericol, Penedo a intervenit nu foarte sigur la o minge care a trecut pe sub el, insa Filip a respins. Pe contraatac, Nemec ramas singur, mingea i-a sarit dintr-o brazda, a lovit puternic cu exteriorul balonul care s-a dus departe de poarta, o ocazie foarte buna de a marca al treilea gol in tricoul alb-rosu.

Repriza secunda a inceput cu Dinamo asa cum ne-am obisnuit deja, aparand un avantaj fragil si Croitoru era sa ne pedepseasca extrem de repede, dupa actiune splendida a lui Barbut, care a ridiculizat cativa jucatori in drum. Stiu ca s-a discutat in trecut de Barbut, poate ar trebui reluate discutiile cu el, pare in crestere si un fotbalist cum rar vezi in Liga I. Dinamo reuseste sa majoreze insa avantajul dupa o centrare excelenta a lui Palic, Nemec a lasat inteligent balonul si Maric l-a invins pe Catalin Straton.

Timisoara a cedat dupa golul 2, Palic a aparut excelent la finalizare fiind la un pas sa isi treaca si numele pe lista marcatorilor, dupa ce a oferit un assist la golul 2. Insa de nicaieri Maric il faulteaza nepermis pe Barbut in careu si Hategan dicteaza penalty. Doman isi ia un elan scurt si il executa pe Penedo. Acest gol le-a dat un elan incredibil timisorenilor, care au impins jocul spre poarta noastra si au fost la un pas de egalare dupa o noua faza fixa. Dinamo practic nu a avut raspuns la centrarile timisorenilor, orice faza fixa a insemnat haos la poarta noastra. A urmat un joc anost, in care Dinamo a preferat sa traga de timp in anumite momente, nu am reusit sa mai punem in pericol poarta adversa, nici nu ne-am apropiat de careul oaspetilor, a fost un joc de uzura, de cea mai slaba calitate si inca o data Dinamo a cedat dupa minutul 60. Prima schimbare efectuata de Andone a fost introducerea lui Rotariu in locul lui Lazar, mult mai sters in acest meci. Rotariu a fost in centrul unei ocazii in minutul 83 cand a centrat in mijlocul careului, dar Nemec nu a ajuns la balon. Timisoara a fost la un pas sa egaleze in ultimul minut, insa Filip a reusit sa respinga in ultima fractiune de secund. In rest, nimic notabil, Dinamo a tinut neaparat sa obtina cele trei puncte, insa fotbalul prestat e cel putin discutabil. Nu vad ca aratam a echipa de podium, de play-off, de cupele europene. Nu vad perspectiva, nu vad un viitor cu Ioan Andone la conducere, asta e adevarul si imi asum ce spun. 

Cei din conducererea clubului trebuie sa se gandesca foarte bine, Dinamo nu arata deloc bine, jocul sufera teribil si nu cred ca cineva poate fi multumit dupa ce a aratat echipa noastra in aceasta seara. Departe de ne dorim noi, departe rau…

loading...

Leave a Reply