post

Strategia saraciei de la Dinamo. Care este solutia

Transferul lui Nedelcearu in Rusia a avut darul sa mai deschida niste ochi, eu am realizat ca miza play-offului nu este pentru a ne clasa pe o pozitie superioara, in numele performantei.

Performanta la Dinamo nu este importanta, cred ca este clar acest lucru. Cum ar putea fi cand in 3 luni tu iti vinzi atatia jucatori de baza. Acum pe Nedelcearu l-ai trimis in Rusia pe o suma care oricum nu conteaza. Daca sunt 600 000 sau 900 000, vedem acesti bani investiti in jucatori?

M-a amuzat teribil declaratia lui David de aseara. El spunea ca orice club din lumea asta transfera jucatori, chiar si pe ultima suta de metri. Domnule David, urmaresc acest fenomen de multa vreme, nu prea am vazut club care sa isi vanda omul de baza din defensiva in mijlocul sezonului, pe 14 februarie, chiar inainte de derby. Pentru voi o fi normalitate, dar va asigur ca nu este.

Nu spun ca mi-a disparut de tot entuziasmul, dar mi-a dat o lovitura, a fost inca o trezire la realitate. Dar era nevoie de ea acum, cand ne asteapta derby-ul duminica seara? Nu puteam ramane doar in sfera fotbalului, sa discutam despre jucatori, sa uitam putin de falimentul fotbalistic de la Dinamo? Ei declara ca vor in play-off, dar pe de alta parte fac un lucru bun si doua proaste.

In fond e vorba de bani la Negoita, clasarea superioara la finalul sezonului aduce de la sine niste bani in plus. Mai importanti sunt banii in aceasta ecuatie. Noi, fanii dinamovisti, vrem in play-off pentru onoare, pentru ceea ce inseamna Dinamo, sa nu vedem echipa noastra in mizeria din play-out, sa ajungem sa ne propunem evitarea retrogradarii. Noi nu vrem sa jucam la 2 dupa-amiaza, ca meciurile cu miza se joaca seara. Dar noi suntem visatorii, intelegem istoria clubului si ce reprezinta o asemenea umilinta, o pata pe blazon. Dar cei de sus vad altfel lucrurile. Pentru ei miza este alta.

Totul tine de bani. Cei din conducere vor neaparat in play-off pentru banii ce ar veni din drepturile TV. Bani de care Dinamo ar dispune in sezonul viitor. Dar nimic legat de fotbal, de a duce Dinamo acolo unde ne dorim noi. Acum o saptamana scriam ca in vara 10 jucatori vor parasi echipa. Ramane valabil. Si uite asa am construit un foarte frumos cerc vicios. Asta e cu repeat an de an, ori asa va fi cel putin daca nu se schimba ceva. Si tot asa vom vinde tot ce este de vandut, niciunul nu scapa.

Ceea ce se intampla la Dinamo devine ca un serial care ajunge pe la sezonul 6-7 si incepe sa devina anost, repetitiv, stii la ce sa te astepti si din cand in cand mai incearca cate o mica “bomba”. In acest management am bifat multe premiera. Dar pe lista asta de “decizii manageriale” nu credeam ca am fi putut trece si transferul capitanului, omului de baza din defensiva in conditiile actuale.

Stiti voi, inainte de derby, cu doua etape inainte de finalul sezonului regular, cand lupta pentru play-off este crancena. Pana la urma pentru ce a fost cedat acum si nu s-a putut astepta pana in vara? Pentru niste bani care dispar in gaura neagra de la RIN? Unde era transparenta aia promisa, pot veni in fata sa spuna care este suma obtinuta? Sa le cer sa ne spuna si ce vor sa faca cu banii? Cer prea multe?

Bugetul eu stiam ca este asigurat inca din momentul in care am obtinut 700 000 de euro in urma transferului lui Costache. Ce sa fac, memoria mea este inca buna si nu uit. Ori poate Negoita incearca sa obtina suma de 2 milioane de euro pentru a-i plati datoria lui Badea. Dar de ce nu vine sa spuna acest lucru? Dar e total anormal ca din banii clubului sa plateasca o datorie personala. 

Ce se poate face? 

Bun, atunci o sa vina intrebarea “Care este solutia?” Poate tot raul spre bine oameni buni, poate si cei care nu credeau pana acum ca salvarea poate veni chiar de la noi, vor intelege acest lucru. In mod normal fiecare decizie aberanta luata in aceste luni (au fost foarte multe) ar fi trebuit sa ne duca pe toti la aceeasi concluzie. Asa nu se mai poate.


Am mai spus si cu alta ocazie, ar fi frumos sa asteptam un mega investitor care sa vina la Dinamo si sa faca din acest club tot ce am visat noi. Dar este greu de crezut spre utopic. Dar pe de alta parte avem si posibilitatea de a face noi ceva in acest sens.

In derulare este inca proiectul “Asociatia Dinamovisti pentru Dinamo”. Nu sunt eu in masura sa va ofer detalii despre proiect si stadiul lui, dar pot sa va impartasesc din entuziasm, pentru ca mi-am dat seama ca se lucreaza in “culise” profesionist, oamenii adera la principii foarte sanatoase si ideile mi se par excelente. Poate am fost vag, dar credeti-ma ca veti avea si voi parte de surprize placute cand vor veni ei in fata cu mai multe detalii. In curand veti afla mai multe informatii chiar de la ei.

Dar proiectul poate prinde contur prin noi toti, prin fani, prin implicarea noastra. Cand devenim membri cotizanti, atunci ajutam. Ideea e nu sa ne facem o asociatie doar de dragul de a fi, ideea e ca in timp aceasta asociatie sa fie salvarea noastra si prin aportul nostru sa ducem clubul acolo unde ne dorim. Acolo trebuie sa tindem.

Alta solutie eu nu vad in momentul de fata. Nu vreau sa mai cred in proiectele falimentare ale lui Negoita, nu vreau sa mai cred in investitori care nu se mai arata, ori alti creditori care au mai fost si au devalizat clubul. Insa vreau sa cred in voi, fani dinamovisti, care de prea multe ori ati impresionat o tara intreaga. De ce nu ati face-o si de data asta?

loading...

Leave a Reply