AcasăCS DinamoStart gresit in Cupa Dinamo

Start gresit in Cupa Dinamo

Dinamo a deschis astazi Cupa Dinamo, intalnind pe teren propriu pe Dunarea Calarasi, o formatie prezenta in play-off-ul Ligii nationale in ultimele 4 sezoane.

Fanii dinamovisti au avut ocazia sa ii vada la lucru pe noii jucatori transferati in aceasta vara, singurele absente din lot fiind Alireza Mousavi si Saied Heidaridad, prezenti cu nationala Iranului la Jocurile Asiei.

Dinamo a inceput foarte bine partida, am condus din primele minute ostilitatile. Zulfic de doua ori, Banour de doua ori si Andras Szasz au dus scorul la 5-1, insa oaspetii s-au apropiat la un singur gol, 8-7 la mijlocul reprizei. Gavriloaia si Negru si-au intrat apoi in rol cu cateva goluri, iar Kuduz, interul croat venit in aceasta vara a marcat pentru 14-12, care a fost si scorul pauzei.

Ionut, prezent la meci, mi-a transmis faptul ca Alouini si-a asumat rolul de coordonator de joc, iar in defensiva Banour, Komogorov si Szasz au evoluat bine. Dinamo a dus scorul la 20-17 dupa inca doua goluri marcate de Zulfic, Alouini si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor. Dinamo a mai avut avantaj de trei goluri, 23-20, dar oaspetii au reusit sa egaleze in minutul 50 la 23. Portarul tunisian venit in aceasta vara, Missaoui,de altfel foarte apreciat in Tunisia, a aparat bine, dar odata cu iesirea lui defensiva nu a mai fost la fel de sigura.

Oaspetii chiar au trecut in avantaj la 24-25, dar Kuduz si Sandru au egalat pe tabela la 26. Din pacate insa pe final, oaspetii s-au impus cu 28-29.

Tot astazi de la ora 20:00 se mai joaca  St. Raphael VAR – Potaissa Turda
Sambata, 18 august: Ora 18:00: Dinamo – Potaissa Turda; Ora 20:00: St. Raphael VAR – Dunărea Calarasi
Duminica, 19 august: Ora 11:00: Potaissa Turda – Dunarea Calarași; Ora 13:00: Dinamo – St. Raphael VAR