post

Selecționerul “Nu am alți jucători” este realmente un dezastru

 A pierdut România în Polonia. Surpriză? Nicidecum, dacă acasă ne-au scos fotbalul puțin pe care îl știm din cap, la Varșovia am mers să limităm proporțiile scorului.  L-am limitat, nu  glumă !

 Nu eu am pus așa problema, după cum s-a jucat, cred că asta le-a spus și Daum, altfel nu se poate explica evolutia echipei. România nu este o forță, am avut momentele noastre bune, apuse demult din păcate. Dar parcă ne îndreptăm cu pași repezi către vecinii din Ungaria. Pare că mai este doar un pas până ajungem și noi să pierdem cu vreun stat liliputan.

 

Știu că nu avem jucători, știm că aria de selecție e modestă, știu toată discuția asta. Dar vă întreb sincer, Daum arată a selecționer? Arată a om capabil să depună o muncă măcar decentă la această echipă națională? Pare efectiv un antrenor de rang trei, care nu a mai spus nimic prin fotbalul mare de foarte mulți ani și noi l-am considerat salvatorul fotbalului românesc.  Zero cunoștințe despre fotbalul românesc ! Asta l-a văzut pe Țoșca jucător, desi a fost un dezastru la Betis si ales in top 11 petarde ale sezonului. Daca l-ar fi transferat din timp,  era capabil să-i ducă pe andaluzi în liga secundă . Pe Gardos l-a chemat, deși nu a mai jucat de vreo 2 ani. Cât amatorism  într-o singură selecție.

 

 

Dacă este să mă refer și la situația jucătorilor dinamoviști, acest mare antrenor nu a considerat drept oportun să cheme mai mult de un dinamovist, deși echipa noastră a fost cea mai solidă în play-off. Chiar și pe dinamovistul pe care îl convoacă, îl cheamă doar pentru a-l cunoaște. Filip total schimbat în bine după venirea lui Contra, nu este băgat în seamă, dar Latovlevici, o catastrofă națională, este titular. De ce Nistor nu are loc în această echipă, foarte greu de explicat.

 

 

Cred că orice alt antrenor ar fi obținut la fel de multe puncte precum Daum. Nimic special, nimic deosebit, foarte puțini jucători propuși, un sistem tâmpit, jocul e groaznic, realmente un chin să urmărești națională. Până rezolvați problema cu aria de selecție,  rezolvați  și problema acestei catastrofe de selecționer. 

loading...

Leave a Reply