post

Seara magică in sala Dinamo

In aceasta seara in sala Dinamo, a avut loc derby-ul grupei, un duel extrem de important in perspectiva calificarii noastre in optimile de finala.

Wisla Plock este vazut de multi drept principala favorita la calificare, iar parcursul de pana acum sugereaza acest lucru. Polonezii au avut un parcurs fara probleme, dar au pierdut in ultima etapa in Spania la Ademar, lucru ce a complicat lupta pentru primele doua locuri. Odata cu victoria spaniolilor cu Wacker Thun, lupta devine tot mai interesanta pentru primele doua locuri.

Dinamo este in forma in aceasta perioada a sezonului, cu cinci victoriii consecutive in toate competitiile, iar jocul echipei antrenate de Constantin Stefan arata tot mai bine, iar astazi a a vut loc testul suprem pentru o echipa care are sperante la calificare in acest sezon.Niciodata nu am avut un numar atat de mare de puncte dupa primele 4 etape.

Inceputul de meci a fost incredibil, o atmosfera cum greu poate fi descrisa, un adevarat infern in sala Dinamo, iar Alouini cu o dubla si Negru au dus-o pe Dinamo la 3-0 in minutul 5. Apararea a functionat de minune, polonezii nici nu au ajuns sa arunce la poarta, foarte agresivi baietii nostri in aparare. Au fost clar conectati la importanta meciului.

Dinamo a evoluat incredibil de bine, in minutul 15 tabela indica un incredibil 8-4, dar polonezii au inceput sa dea semne de revenire, trebuie sa recunosc ca si maniera de arbitraj mi s-a parut putin de partea lor, la fiecare fault in defensiva noastra s-a dictat doua minute eliminare, Savenco avea deja doua eliminari in primul sfert de ora.

Dinamo a continuat sa joace la un nivel inalt, in minutul 22 polonezii s-au apropiat la doua goluri. Au urmat 5 minute fantastice ale baietilor nostri care au tinut poarta intacta si ne-am distantat la 5 goluri.

Cei de la Wisla au jucat mai bine pe final de repriza si s-au apropiat la 3 goluri, 13-10, dar din fericire au ratat si o aruncare de la 7 metri chiar in ultima secunda. Excelent meci facut de Missaoui, acum a demonstrat de ce este un portar cu o cota atat de buna.

Repriza a doua se anunta una complicata pentru Dinamo, Wisla a intrat greu in joc, dar in a doua jumatate a primei reprize, au aratat mult mai bine. Jocul defensiv al lui Dinamo a continuat si in actul secund, iar Missaoui a avut noi interventii bune, dar Wisla s-a mentinut la doua goluri distanta, 14-12.
La linia de 9 metri, Bannour si Alouini au fost si ei excelenti, o partida cu adevarat mare facuta de Dinamo in fata polonezilor. Alouini si Bannour au ridicat toata sala in picioare dupa o aeriana de toata frumusetea.

Cainii nostri au continuat sa evolueze la un nivel incredibil si in minutul 40 tabela indica 19-14, dupa golurile marcate de Kuduz si Moussavi. Apararea insa a fost la un nivel incredibil, toata apararea a fost fabuloasa. In minutul 42 Dan Racotea a fost eliminat dupa un fault dur si Negru a dus avansul lui Dinamo la 6 goluri! , 20-14.

Dupa un nou contraatac devastator, Kuduz a dus scorul la 21-14, iar polonezii au cerut time-out. Incredibila atmosfera in sala Dinamo, la nivelul parchetului se simte de doua ori mai puternic fata de ce este in tribune, pur si simplu simti o energie ce poate fi cu greu descrisa. Urmau ultimele 15 minute.

Kuduz a intrat si el foarte bine in joc, a avut cateva actiuni consecutive finalizate cu gol pentru Dinamo. Remarcabil jocul intregii echipe. Cu 12 minute inainte de final sa ai 23-15, nu cred ca nici cel mai indicat suporter nu se astepta.

Polonezii au redus diferenta la 6 goluri cu 10 minute inainte de final, dar nimic nu putea sa strice sarbatoarea in sala Dinamo in aceasta seara.

Missaoui a mai aparat un 7 metri, iar toata sala s-a ridicat in picioare. Finalul s-a complicat cand polonezii s-au apropiat la 3  goluri cu 6 minute înainte de final, asta pentru ca am fost in dubla inferioritate numerica. Pe final polonezii au trecut la aparare om la om, mult mai avansata. Un moment cheie a fost la atacul polonezilor in superioritate, cand Savenco a interceptat un balon ca in NFL. Golul lui Szasz a dus diferenta la 24-20 și s-a declanșat nebunia in sala DINAMO! Scor final 24-21

Va multumim baieti pentru o seara magica, ati demonstrat intregii Europe ca sunteti printre cei mai buni si impreuna putem merge in optimi!