post

Schimbarea propusa de Miriuta pentru 2018: Care este conditia

Vasile Miriuta este impresionat de fanii dinamovisti, care au fost alaturi de echipa in aceste momente grele si are o dorinta pentru anul viitor. 

Miriuta a dezvaluit conditiile in care echipa noastra va reveni pe Arena Nationala, locul unde a disputat majoritatea partidelor din timpul mandatului lui Cosmin Contra.

“Am pregatit un cantonament in Cipru. Daca voi ramane in continuare, vom merge in Cipru doua saptamani, unde vom juca cateva meciuri amicale. Am discutat sa jucam in play-off pe Arena Nationala. Daca intram in primele sase pana in decembrie, cu siguranta vom juca acolo meciurile din primavara”, a spus Miriuta, la TV Digi Sport. Miriuta a dorit sa dispute chiar meciul cu Voluntari pe Arena Nationala, dar nu a  fost posibil: “Asa mi-ar placea sa joc pe Arena Nationala si sa vad 20 000 lunea viitoare. Voi vorbi cu patronul, sa vedem daca putem evolua acolo, sa fie si 10 000 sa ne impinga de la spate. Ati vazut la Craiova ce inseamna stadionul, ce inseamna sa te impinga de la spate. Au fost 500 azi si ne-au impins de la spate. 90 de minute au cantat, asta asteptam si la Bucuresti si sunt sigur ca vor veni la meciul urmator. E momentul sa fie alaturi de noi, asa cum au fost de fiecare data.”

Miriuta are planuri mari si vrea sa intareasca echipa: “Noi trebuie sa adunam puncte acum, asta trebuie sa facem, pentru ca suntem pe un loc 7, indiferent cum, trebuie sa castigam. Chiar daca ne darami, trebuie sa castigam. Apoi, am timp in perioada de iarna sa pun anumite lucruri la punct, sa aduc niste jucatori daca cei din conducere vor fi de acord, pentru ca am nevoie pe anumite posturi.”

Pana in iarna pot sa intru in primele 6, dar nu pot sa garantez, pentru ca am nevoie de 2-3 jucatori, trebuie sa intarim, neaparat. Un lot nu inseamna 7-8 jucatori, am vazut ca unii spun ca avem lot de play-off. Daca Anton sau Nedelcearu lipsesc, deja am probleme. Anton e liderul echipei, agresivitate, e si in vestiar important, e pozitiv, strange echipa in jurul lui, asta s-a vazut si in ultimele trei jocuri.

Daca o sa aducem 2-3 jucatori, doar din strainatate putem sa aducem, din Romania e greu sa aduci jucatori aflati sub contract. Ii cunosc, dar asteptam aceste doua jocuri.”

loading...

Leave a Reply