post

Schimbare la fata: Testul lui Andone

Ioan Andone a primit un vot de incredere din partea lui Ionut Negoita, chiar daca fanii au fost extrem de nemultumiti de modul in care Dinamo s-a prezentat la meciul cu Chiajna si au dorit schimbare. De fapt, nici macar oficialii dinamovisti nu au ramas cu o impresie buna dupa prestatia mai mult decat modesta. 

Andone are obligatia ca in aceasta perioada sa ne prezinta un alt Dinamo, sa vedem o alta fata a echipei, este testul maturitatii pentru formatia noastra. Punctele pierdute in aceasta perioada, in care am ajuns la 5 puncte in ultimele 5 dispute vor atarna greu si deja calculele noastre se indreapta si catre echipele din spate. Astra si CFR sunt la 5 puncte in spatele nostru si cat de curand ne vom intalni cu aceste formatii, iar in fata avem formatii care se pot indeparta si mai mult de noi, astfel incat ne putem trezi intr-o zona in care nu ne propunem nimic, una extrem de familiara noua in ultimii ani.

Dinamo s-a aflat pe o panta descendenta de la meciul cu Steaua. Spun la timpul trecut, deoarece vreau sa cred ca vom asista la o schimbare in meciul cu Botosaniul. Este un meci extrem de dificil, in fata unei echipe care a demonstrat forta pe teren propriu, ce are in componenta jucatori de mare valoare pentru Liga I. Ma gandesc la un Mihai Roman, revenit din Ligue 1, un jucator care imi place extrem de mult, a avut ghinion cu accidentarile in acesti ani, dar este un real pericol pentru echipa noastra, asa cum si Matulevicius poate fi, ori golgheterul Fulop. Dinamo este obligata sa ofere o replica pe masura, trebuie sa fim concentrati pe obtinerea celor trei puncte, nu cred ca trebuie sa ne multumim cu egalul, e momentul sa aratam ca suntem o echipa cu pretentii, asa cum am putut demonstra la inceputul sezonului.

Certurile si discutiile din vestiar din ultimele zile sper ca au venit ca urmare a dorintei de revansa a jucatorilor, pentru a se reabilita in fata fanilor extrem de nemultumiti. Pasa proasta trebuie sa se incheie si acum e momentul prielnic. Altfel, ne vom indrepta catre o zona in care efectiv devine din ce in ce mai greu sa il aperi pe Andone, pana la urma binele lui Dinamo primeaza. Dar pana atunci, cred ca el este solutia pentru a scoate echipa din criza. Sper sa nu ma insel…

Suma pentru care Negoita vrea sa cedeze clubul. Cine ar fi interesat

loading...

Leave a Reply