post

Sansa unui nou inceput

Am terminat penitenta prin play-out-ul ligii 1. A fost  un drum ce parea ca nu se mai sfarseste, o pedeapsa pe care “zeul” fotbal ne-a aplicat-o absolut meritat.

Sezonul 2017-2018 a insemnat o adevarata “Comedie a erorilor” pentru echipa de fotbal. Am inceput cu asteptari mari, dar am facut greseli impardonabile, greseli care ne-au dus in zona cenusie a campionatului. Locul 7 obtinut la finalul acestui sezon, nu este rezultatul unui lot slab, nici al unei conspiratii impotriva echipei noastre, ci al unui management extrem de defectuos.

 Nu putem schima trecutul, chiar daca, de multe ori, am dori din inima sa facem acest lucru.Singurul lucru pe care trebuie sa il facem acum, este sa invatam din greselile trecutului si sa nu le mai repetam. Orice cadere iti da sansa de a te ridica din nou, iar ziua de ieri este deja istorie. Istoria este plina de invataminte, pe baza carora, putem construi astazi, un maine mai bun. Am invatat oare din acele greseli, sau le vom repeta an de an ?

Este randul lui Danciulescu si a lui Bratu  sa arate ce si ca poat. Ani de zile “Danciu” a fost in linia a 2-a, in ceea ce priveste managementul sportiv la Dinamo. Parerea lui, a fost foarte putin sau chiar deloc luata in seama de catre cei cu putere de decizie in club.Cu siguranta nu ii va fi usor lui Ionel in conditile unui buget limitat. Marja de eroare pe care Danciulescu si Bratu o au, in aceste momente, este foarte mica. Trebuie ca ei, sa dea dovada de maxim de fler si inspiratie pentru a creea o echipa puternica la Dinamo. Cand bugetul este redus nu ai cum compensa eventualele erori aparute.

Bratu a demonstrat in play-out ca poate avea rezultete bune si foarte bune, urmeaza si pentru el un sezon al marilor provocari. Sper sa poata repeta si la prima echipa performantele de la juniori, chiar daca ii va fi infinit mai greu. 

Sper ca Danciulescu si Bratu sa reuseasca in ceea ce si-au propus. II stiu puternici, ambitiosi si cu dorinta mare de a demonstra. Cred ca sunt capabili sa faca lucruri bune, nu stiu insa, daca zeita Fortuna va fi de partea lor. Este un sfarsit de drum si un inceput de drum. este sansa unui nou inceput. 

HAI DINAMO! 


loading...

Leave a Reply