post

Sa nu uitam de ceea ce conteaza

“Perioada tulbure” la Dinamo, cam asa poate fi descrisa situatia de la echipa noastra din ultimele luni, poate chiar ani de zile. 

Episodul de ieri nu cred ca ar trebui sa surprinda pe cineva. Va mai surprinde ceva din ceea ce se intampla la Dinamo? 

Regret teribil ca s-a ajuns in aceasta situatie, noi de la Radio Dinamo1948 am facut mereu apel la unitate, deoarece am considerat si inca cred ca un astfel de demers este posibil doar daca toti fanii dinamovisti trag la aceeasi caruta. 

Ok, nu vrem sa existe unitate, orgoliile merg mai presus, dar macar sa nu ne faultam intre noi. Foarte bine, sa apara doua asociatii, dar sa existe macar respect intre noi. Si eventual sa nu ne facem de cacao in vazul lumii, sa vada si restul ce dezbinare exista in randul fanilor dinamovisti. Ar fi de preferat cred.

Cred ca partile implicate in situatia incredibila creata ar trebui sa dea cate un comunicat, in care sa explice punctual ceea ce s-a intamplat si ce urmeaza sa se intample totodata. 

Dar printre comentarii, am vazut si anumiti dinamovisti care au ridicat o problema care mi se pare interesanta. In tot acest circ cu investitorii posibili, reali sau imaginari, cu asociatiile, parca pierdem din vedere un element crucial in viitorul clubului: noul stadion Dinamo. 

Situatia acolo oricum a ramas incerta si timpul se scurge, pe masura ce trec lunile, cred ca scad si sansele de a vedea o noua arena ridicata in complexul Dinamo. 

Pe site-ul Companiei Nationale de Investitii nu s-a mai efectuat nicio modificare la situatia stadionului Dinamo: 

“Recomandarea FRF privind capacitatea stadionului este de 20.000 – 25.000 de locuri

 

Au fost clarificate aspectele de natura juridică privind amplasamentul propus de Clubul Sportiv Dinamo și a fost introdus un nou amplasament pe lista sinteza a subprogramului Complexuri sportive. A fost demarata procedura de achizitie publica pentru contractarea serviciilor de proiectare pentru studiile de prefezabilitate si fezabilitate. Dupa finalizarea acestora si aprobarea indicatorilor tehnico-economici va fi demarata procedura de achizite publica pentru executia de lucrari.”

In mailul trimis de CNI la intrebarile adresate de mai multi fani dinamovisti, se spunea destul de sec ca se depun toate eforturile pentru a rezolva situatia, dar ca nu este vina lor pentru ceea ce se intampla, au aruncat vina in alta parte. De parca asta ne intereseaza pe noi in momentul de fata, cine sunt vinovatii. Noi ii stim deja, noi dorim solutii pentru a avea intr-un final acel stadion pe care il meritam cu prisosinta. 

Ce viitor poate avea Dinamo fara un stadion nou? 

loading...

Leave a Reply