post

Regretul lui Cosmin Contra dupa infrangerea de la Bilbao

Dinamo a fost eliminată după 3-0 la Bilbao și Cosmin Contra crede că Dinamo a avut șansa de a reveni în joc la ocaziile din finalul partidei.

“Am încercat să atacăm în repriza a doua, dar a fost foarte greu pentru că am întâlnit o echipă foarte puternică, ce are o experiență foarte mare. Am încercat să ne mobilizăm și după primul gol, și după al doilea.

În minutul 80 am fi putut marca și altfel ar fi fost, cred eu. Mai avem multe de învățat, acesta e adevărul. Dacă am fi redus din diferență, mai putea spera la calificare. Oricum, și schimbările lui Ziganda au fost bune și asta s-a văzut, pentru că ne-a blocat bine”, a spus Contra la finalul partidei.

L-am schimbat pe Costache pentru că aveam nevoie de viteză în partea dreaptă, după aceea am atacat pentru că un gol ne aducea în cărțile calificării, am încercat, băieții au încercat, galeria foarte frumoasă, dar diferența s-a făcut în prima repriză cu acele două faze fixe.

În ultimul sfert de oră de la Bilbao, șutul lui Paul Anton din minutul 77 a fost blocat de Herrerin, iar Mahlangu a avut o ocazie bună în minutul 82, dar șutul său de la marginea careului s-a dus puțin pe lângă.

Analiza lui Cornel Dinu dupa Bilbao-Dinamo: 3-0