post

Problema majora din jocul lui Dinamo

Dinamo este intr-o pauza competitionala de doua saptamani, timp in care Claudiu Niculescu are o misiune ingrata de a reabilita un lot de jucatori care nu evolueaza nicidecum la potential.

Stiu ca toata lumea discuta despre problemele din defensiva, despre greselile comise de jucatorii lui Dinamo, de multe ori lasa impresia ca sunt total iresponsabili, desi in ultima perioada nu mi se pare ca problema este acolo.

Pentru mine mai grav mi se pare faptul ca Dinamo are mari probleme in ofensiva si problema pe care o ridic acum, poate parea banala, cine este marcatorul din echipa? Daca ne uitam la ultimele 5 etape, Dinamo are doar un singur punct obtinut si in acest timp, avem un singur gol marcat, cel reusit de Subotic cu Astra.  Din pacate trebuie sa remarc ca ne cream cu tot mai mare dificultate ocazii de poarta, cu Botosani s-a atins o limita a ineficacitatii, din 12 suturi, 11 au fost pe langa poarta. Daca vreti, o constanta in a rata tinta, iar asta cu siguranta poate veni si pe fond de neincredere.

Insa cu toate acestea, daca baietii vor evolua mai bine, pe viitor tot cred ca ne vom lovi de aceasta problema, cea a lipsei unui marcator. Atacantii lui Dinamo din acest moment sunt: Daniel Popa, Daniel Subotic si Mircea Axente. Sa incep cu ultimul, pentru ca in cazul lui, situatia pare destul de clara. El nu a fost pastrat in lot de Niculescu cu Sepsi si Botosani, semn ca nu este o solutie pentru Claudiu. Are un singur gol marcat, cu Fcsb, dar de atunci a evoluat foarte putin.

Cei doi jucatori care si-au impartit minutele in ultimele meciuri, Popa si Subotic, si-au impartit si lipsa eficacitatii. Daniel Popa, golgheterul lui Dinamo din play-out, este departe de forma aratata in primavara. A inceptul anul 2018 foarte bine, goluri cu Craiova si Chiajna, inca 6 goluri in play-off si lasa impresia ca poate fi omul de gol. Se poate lauda in acest sezon cu doua pase de gol, dar nicio reusita in 503 minute. De la meci la meci mi se pare tot mai slab, il apasa tot mai mult faptul ca nu marcheaza.

Subotic a inceput promitator, a marcat la debutul in tricoul lui Dinamo, dar de atunci este acel jucator de care ma temeam ca il vom vedea la Dinamo. Las deoparte ratarile cu Braila, desi par greu de ignorat, totusi per total nu mi se pare ca este solutia pentru viitor, probabil o cauza o reprezinta si faptul ca nu este pregatit fizic, dar imi este teama ca nu este vorba doar de atat.

Asadar, atacantii lui Dinamo au in total 2 goluri marcate, rusinos de-a dreptul pentru o echipa recunoscuta de-a lungul timpului pentru numarul de golgheteri propusi. Problema ar fi ca nici din linia a doua nu avem mari sperante. Salomao, golgheterul lui Dinamo, daca poate fi numit asa cineva care are 3 goluri in 11 runde, nu mai joaca nimic de cateva etape, Moldoveanu joaca sporadic si este folosit in banda mai mult. Sorescu a marcat in prima etapa, dar de atunci pauza. Nistor nu mai este acelasi Nistor, iar din nefericire nici la fazele fixe nu mai suntem in real pericol.

Este Grozav salvarea noastra? El niciodata nu a fost un marcator, un om de gol, cel mai bun sezon a fost la Petrolul, cand a marcat 9 goluri in 31 de meciuri, apoi in strainatate nu a depasit pragul de 5 goluri pe sezon. Totusi, in Liga I poate fi mult mai eficient, la Dinamo in sezonul 2014/2015 a marcat in total 4 goluri in 13 meciuri, asadar poate fi un om de gol, dar nu cred ca putem astepta de la el 15-20 de goluri. Prin urmare, toti cei pe care i-am pomenit trebuie sa se “regaseasca”. Niculescu are multe de pus la punct, dar daca vrem sa mai obtinem ceva de la acest sezon, nu stiu exact ce anume putem obtine in momentul de fata, in mod cert trebuie ca ofensiva sa arate cel putin la nivelul primelor 3-4 etape. In caz contrar, obiectivul e acela pe care l-am anuntat si eu marti dimineata.