post

Potaissa Turda-Dinamo: Ce meci, ce victorie!

Anticipam inainte de startul meciului ca vom avea un duel dificil cu cei din Turda, performera primei etape, dupa ce au reusit sa invinga in deplasare la 17 goluri diferenta pe cei din Vaslui. Insa nu ma asteptam la un start atat de greu.

Dinamo a inceput cu gandul inca la Supercupa si in minutul 4 tabela indica un incredibil 5-0! si Eliodor Voica a fost nevoit sa ceara un time-out inca din primele minute. A fost nevoie de multe minute pentru a reusi sa contracaram defensiva pusa la punct de Horatiu Gal, cu aparare om la om inca din start. Deasemenea, defensiva noastra nu a functionat la parametrii maximi in prima parte, astfel ca la pauza scorul era 22-18 si jocul nu ne dadea inca foarte mari sperante ca vom reveni.

Insa din finalul primei reprize pe parchet a intrat Jakov Vrankovic, cu probleme de sanatate trebuie specificat si jocul s-a schimbat mult in bine. In primul rand defensiva a functionat si pe atac am reusit sa fructificam aproape toate ocaziile si in 10 minute am intors rezultatul in favoarea noastra.

Finalul a fost gestionat foarte bine de dulai, care au reusit sa tina gazdele la minim 3-4 goluri diferenta si desi la inceputul partidei nu m-as fi gandit la asa ceva, am avut un final de meci linistit. Totusi, chiar daca am castigat  trebuie sa precize ca defensiva nu a functionat deloc bine in prima parte si ma gandesc ca in aceasta luna avem si debutul in CL si ar trebui puse la punct aceste sincope. Avem un portar care ne poata salva de foarte multe ori, dar si Irimus limitele sale iar jucatorii din fata trebuie sa fie mult mai atenti.

Trebuie sa remarc revenirea in forta a lui Asos, naucitor pe contraatac si practic prin cele doua goluri marcate in inferioritate numerica, a linistit finalul de meci.

Dinamo are un start perfect de sezon si suntem alaturi HC Odorhei singurele echipe cu punctaj maxim dupa primele doua etape, fapt ce ne bucura. Pentru Dinamo urmeaza un nou duel de foc, luni seara vom intalni pe CSM Bucuresti, in reeditarea Finalei din sezonul trecut, dar si a Supercupei de acum o saptamana.

REZULTAT FINAL: 31-36 (19-15)