post

Poli Iasi-Dinamo Bucuresti: In sfarsit victorie, dar situatia este incerta

Dinamo are un program infernal in aceasta perioada, iar cu toate problemele de la echipa, cu siguranta nu este deloc usor pentru jucatori. 

In aceasta runda, Dinamo s-a deplasat la Iasi pentru meciul cu echipa nou-promovata, Poli Iasi. Cu gandul de a reveni pe prima pozitie, Dinamo trebuia sa castige pe un teren complicat, chiar daca Iasiul nu castigase vreun meci pana acum, dar au jucatori cu experienta in Liga Nationala, precum Bulov, Carali, Saulescu sau Vancea, Nitu si Capota trecuti si pe la Dinamo. Echipa noastra a inregistrat patru infrangeri in patru meciuri oficiale si am cedat prima pozitie in clasament.

Cu probleme de lot, cu Descat pe banca si Sajin in afara lotului, Kara in continuare in recuperare, folosit putine minute si Savenco indisponibil mai multa vreme, Dinamo a reusit sa castige, avand in Gavriloaia si Sandru doi jucatori in forma. Interul dreapta a avut un procentaj excelent, in prima parte, 6 goluri din 6 aruncari, iar Gavriloaia 5 din 5. Bera a profitat de faptul ca Descat a fost pe banca si a marcat 4 goluri in prima repriza. 18-14 la pauza pentru Dinamo.

In actul secund, Gavriloaia a continuat evolutia excelenta, fiind cel mai bun marcator al echipei, aratand de ce a fost golgheterul Calarasiului in ultimele sezoane. A terminat meciul cu procentaj perfect, 10 din 10. Sandru a terminat cu 8 goluri si Bera cu 6.

Scor final: 31-35 (14-18)

Totusi, trebuie sa remarc inca o data numarul mare de goluri incasate de echipa noastra, e clar ca defensiva sufera teribil si Voica nu a gasit nicio solutie. Sa primeste peste 30 de goluri de la ultima clasata, e ingrijorator. 

 

Veste proasta: Din informatiile mele, cel care a sustinut proiectul echipei de handbal, Daniel Georgescu, a decis sa plece de la Dinamo. Acesta nu a fost prezent la meciul cu Timisoara si se pare ca a incheiat conturile cu clubul, nefiind in relatii bune cu noua presedinte a clubului, el dorind sa renunte la Voica, dar conducerea CS s-a opus. Ramane de vazut ce se va intampla, mai ales ca jucatorii au fost adusi de el. Au fost facute erori, dar am si avut performante in acesti ani. Poate se va razgandi si va reveni la Dinamo, dar momentan situatia este confuza. 

Multumim pentru informatiile de la fata locului si fotografii, oferite de colegul nostru, Constantin Pistol.

loading...

Leave a Reply