post

O statistica ingrijoratoare

Dinamo nu are deloc un sezon bun, suntem in partea a doua a clasamentului si speranta noastra este antrenorul Mircea Rednic, care asteptam sa salveze ce se poate salva de la acest sezon. 

Dinamo are probleme atat in plan defensiv, cat si in plan ofensiv. Daca Florin Bratu se tot lauda ca Dinamo a avut o ofensiva solida cat a fost el antrenor, lucrurile nu stau chiar asa.

Am mai spus si cu alta ocazie, Dinamo a reusit doar in primele 3 runde sa marcheze mult, ulterior am mai avut un singur meci in care am marcat mai mult de un gol, victoria cu Hermannstadt. 

In primele 3 etape, Dinamo a marcat 7 din totalul de 15 goluri, dar nu doar asta este o statistica ingrijoratoare, Dinamo este singura echipa din Liga I care nu are niciun gol marcat din afara careului, conform datelor prezentate de Gazeta Sporturilor. Echipa noastra nu mai are suteuri, lipsesc cu desavarsire oamenii de gol capabili sa marcheze din afara careului. 

Dinamo a avut de-a lungul timpului jucatori capabili sa puna poarta adversa in pericol de la distanta, dar in ultimii ani am avut tot mai multe probleme la acest capitol, singurul care are un sut bun de la distanta este Dan Nistor, care in ultimii doi ani are mai multe executii frumoase din afara careului, dar in acest sezon are un singur gol in campionat, dar din interiorul careului. Nistor a marcat din afara careului in Cupa Romaniei, dar impotriva unei echipe de liga a treia. 

Vestea buna ar fi ca defensiva lui Dinamo a inceput sa functioneze, de cand a venit Rednic, in campionat nu a mai fost meci in care sa fi primit mai mult de un gol, sistemul defensiv functioneaza mult mai bine, astfel ca este de asteptat ca in urmatoarea perioada sa avem meciuri cu putine goluri marcate, dar si primite, meciuri decise de o singura executie. 

loading...

Leave a Reply