post

O repriza buna una slaba

Dinamo a disputat astazi al doilea meci de pregatire din patrulaterul gazduit de sala Dinamo. 

Dupa meciul pierdut ieri in fata celor de la Calarasi, Dinamo a dat astazi piept cu un adversar mai puternic, Potaisa Turda, castigatoarea cupei Challenge sezonul trecut.

Bannour incepe bine entru echipa noastra, fiind principalul om de atac in primele 5 minute cand a inscris doua goluri din cele trei ale echipei noastre si a scos si o lovitura de la 7 m.

Primele 10 minute au fost extrem de echilibrate, oaspetii fiind insa in avantaj 7-6. Dinamo nu a aratat rau ofensiv, dar jocul defensiv nu pare pus la punct.

Dinamo pune usor stapanire pe joc in special datorita unei aparari mai sigure, iar scorul arata 13-9 pentru Dinamo in minutul 20. Poarta incepe si ea sa fie mai “sigura”, nou  venitul Missaoui avand interventii foarte bune, iar Dan Savenco fiind un adevarat stalp al apararii. 

 

Alb rosii profita de o tripla eliminare a celor de la Turda, iar scorul in minutul 24 arata 15-10 pentru Dinamo. Daca in meciul de ieri Bannour a jucat si faza de atac si cea de aparare, astazi acesta a alternat cu Kuduz, cel din urma fiind folosit in special in plan defensiv, de catre profesorul Stefan. Scorul primei reprize, 17-13 pentru alb-rosii.

Inceputul de repriza este unul ezitant, Sandru este eliminat si oaspetii se apropie la 3 goluri in minutul 34. Turda egaleaza in minutul 40, scorul devine 20-20 si revedem slabiciunile din meciul de ieri. Dinamo scade turatia, poarta nu mai merge deloc, Grigoras prinzand o zi slaba si Turda conduce in minutul 43 cu un gol, si datorita a doua lovituri de la 7 metri ratate de alb-rosii. 

Alouini trage efectiv echipa dupa el in momentele dificile, inscrie o dubla si Dinamo egaleaza ia conducerea in minutul 48, profitand si de o dubla eliminare la oaspeti. Acest lucru a fost posibil si datorita schimbarii portarului, Missaoui inlocuidu-l pe neinspiratul Grigoras.

Oaspetii profita de ziua buna prinsa de Ionut Irimus, fostul nostru portar facand o repriza secunda excelenta si Diamo este condusa cu 28-26 in minutul 53. Profesorul Stefan cere time -out Dinamo se apara mai bine si scorul devine egal cu cinci minute inainte de final.

Finalul este palpitant, oaspetii conduc cu doua goluri cu doua minute inainte de final dar Dinamo egaleaza. Dinamo termina la egalitate meciul cu Turda, intr-un meci cu doua reprize diametral opuse,.

 

 

loading...

Leave a Reply