post

O prima repriza cu de toate: Avem avantaj, dar se anunta o repriza secunda de foc

Nu e posibil sa avem parte de un meci lipsit de tensiune la Severin, iar disputa din etapa cu numarul 10 nu face exceptie.

Dinamo a inceput intr-o formula cu Bokila si Rivaldinho in atac, iar Nemec si Hanca au luat loc pe banca de rezerve. Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, M. Oliva – Mahlangu, P. Anton (cpt) – Costache, Rivaldinho, Salomao – Bokila. O ultima tentativa a lui Contra de a redresa situatia, dupa jocul neconvingator si infrangerea neasteptata cu Timisoara.

Craiova a avut initiativa, cu Baluta, Gustavo si Mitrita jucatori extrem de rapizi, in special daca au spatii. In primele 5 minute, oltenii au avut cateva sarje spre poarta noastra, insa fara a pune in pericol poarta aparata de Penedo. Prima actiune a noastra a avut loc in minutul 6, cand Salomao a avut o actiune in flancul stang si a centrat in careu spre Bokila, iar Dinamo a avut primul corner.

In minutul 15 Craiova a avut o prima ocazie uriasa, Zlatinski a reluat pe langa poarta, dupa ce Bancu a oferit o noua centrare din flancul stang al oltenilor.  Dar golul a venit in poarta oltenilor. Salomao a avut o actiune incredibila in minutul 18 dupa o deviere a lui Bokila si Rivaldinho a deschis scorul dupa pasa lusitanului. Prima faza coerenta de atac a lui Dinamo si Rivaldinho reuseste golul cu numarul doi din acest campionat.

Dupa cateva momente de letargie, in minutul 30 a avut loc un moment cheie, atunci cand Zlatinski a fost trimis la cabine.

Dupa ce s-a reluat jocul, Bokila a intors bine o centrare, Salomao a sutat putin pe langa poarta. Bokila si-a indeplinit bine rolul de pivot in prima repriza. Insa oltenii au avut o replica buna in minutul 35, Penedo avand doua parade fantastice, la Baluta si Nicusor Bancu. Apoi, Craiova desi evolua in 10 oameni, a continuat sa domine, Dinamo preferand jocul pe contraatac. O noua ocazie a gazdelor in minutul 42, Mitrita l-a pus la grea incercare pe Penedo, cu un sut plasat de la 20 de metri, dar portarul nostru a avut o noua interventie fantastica. Desi parea ca intram la cabine cu 1-0 si avantaj numeric, Costache a avut o intrare nesabuita si a fost eliminat meritat.

Craiova a aratat si in 10 oameni ca poate fi periculoasa, acum dupa eliminarea lui Costache, se anunta o repriza secunda si mai grea.