post

Nimeni nu este mai sus decat sistemul

Mircea Rednic a fost demis de la Mouscron pentru ca a spus lucrurilor pe nume. Sunt multi cei care cred ca acest lucru se putea intampla doar in Romania, dar lucrurile functioneaza peste tot la fel. 

Mircea Rednic a criticat strategia celor de la Mouscron, iar belgienii au decis rapid sa ii arate usa tehnicianului roman. Este un lucru aparent banal in sine, dar ar trebui sa invatam ceva din aceasta intamplare. Nimeni nu este mai persus decat sistemul, iar un angajat ( indiferent de functie), trebuie sa se puna in slujba acelui sistem si nu invers.

A fost foarte dificil pentru noi, ca suporteri, sa intelegem care a fost motivul pentru care toti antrenorii lui Dinamo  au girat strategia lui Ionut Negoita. Girau politica clubului atata timp cat  erau  salariatii lui Negoiita, pentru ca, imediat dupa ceea ce plecau, aceeasi antrenori criticau politica celor de la RIN.

Era o atitudine duplicitara, o pozitie  pe care majoritatea dintre noi o blamau din toata inima.

Din patania lui Rednic, la Mouscron, trebuie sa intelegem ca lucrurile functioneaza peste tot la fel. Atata timp cat esti salariat al unui club, trebuie sa respecti politica impusa de cel care te plateste, indiferent de simtamintele pe care le ai. Altfel, orice patron, roman, belgian,chinez sau ugandez, iti va arata usa si va cauta pe cineva care sa respecte strategia dorita. 

Pe viitor poate ar trebui ca noi suporterii, sa dam dovada de mai multa intelegere atunci cand comentam declaratiile antrenorului. Postura de salariat al clubului il va face, in anumite momente, sa spuna lucruri cu care nu este de acord. 

Noi suporterii avem privilegiul sa spunem exact ceea ce gandim, sa criticam sau sa laudam dupa cum dorim. Un oficial al unui club poate face acest lucru doar in momentul in care pleaca din gruparea respectiva. Atunci devine, ca si noi, un simplu suporter si are dreptul de a spune ce simte. 

Problemele la echipa sunt foarte mari si am rabdat destul. Avem aceleasi probleme pe care incerc sa le rezolv la antrenamente. Le cer mereu elevilor mei sa fie atenti la fazele fixe, iar noi incasam goluri tocmai din faze fixe. Aici intervine si lipsa de concentrare, dar si de experienta a unor jucatori de ai mei. In plus unii dintre ei vin si dupa o perioada de accidentare si au probleme de ordin fizic”, a spus Rednic.

“Dar nu a asta a fost problema cea mai mare. Eu am vrut sa lupt pentru trofee in Belgia, iar cand am cerut un buget de transferuri mi s-a spus ca nu exista asa ceva.

In plus m-a deranjat faptul ca ei au adus la echipa un atacant croat de care eu habar nu am avut. Eu am aflat de la jurnalistii belgienii ca o sa vina acest jucator la echipa. Nici nu ii stiu bine numele. M-a deranjat ca a fost adus peste capul meu, iar lucrul asta l-am reprosat conducatorilor mei”, a mai spus Rednic.

Clubul belgian a anuntat printr-un comunicat de presa motivele pentru care Rednic a plecat de la echipa.

“Dupa ce a reusit sa mentina clubul in prima liga si a avut un start de sezon excelent, rezultatele lui Rednic nu au mai fost cele doirte. Cu doar 13 puncte obtinute in ultimele 18 meciuri, conducerea a trebuit sa reactioneze. Mai ales ca in ultimele declaratii, Mircea Rednic ne-a aratat ca nu mai este implicat in proiectul nostru. Clubul nostru este ambitios, dar nu cu orice pret”.

Zilele trecute, Mircea Rednic anunta ca e nemultumit de situatia de la Mouscron si ca se gandeste sa plece din cauza problemelor financiare.

Cand vezi bugetul lui Standard si cel al lui Mouscron, e o diferenta incredibila. Noi nici macar n-am avut buget de transferuri. La Dinamo eram cam in aceeasi situatie. Clubul era in insolventa. Salariile nu puteau depasi un anumit nivel si nu se puteau face transferuri. Asa ca sunt putin obisnuit sa lucrez in aceste conditii”, a declarat Mircea Rednic, conform La Derniere Heure

 

loading...

Leave a Reply