post

Mult mai bine! Cate bilete s-au vandut pana acum in tot stadionul

Dinamo primeste duminica vizita celor de la Fcsb, un meci extrem de important pentru echipa noastra, o victorie ne-ar aduce cu un pas mai aproape de primele clasate si ar fi totodata si o victorie de moral pentru jucatori, dar si pentru suporteri. 

Dupa doua luni in care Dinamo nu a castigat niciun meci in campionat, timp in care au fost schimbati doi antrenori, au venit si plecat jucatori, era de asteptat ca atmosfera in jurul echipei sa nu fie grozava. Eliminarea din Cupa a fost un punct de minim, taxat de dur de catre fanii dinamovisti. Din fericire, a venit victoria cu Voluntari, poate un moment de cotitura in acest sezon. 

Ieri Cristi Hildan anunta ca s-au vandut aproximativ 4000 de bilete, dar probabil s-a referit doar la biletele din PCH, ultimele informatii ar fi ca s-au vandut peste 10 000 de bilete in tot stadionul si organizatorii se asteapta la 20-25 000 de suporteri in tot stadionul. Speram ca PCH-ul sa fie plin, mai ales daca ne dorim sa avem parte de o scenografie reusita la meciul de duminica. Avand in vedere ca in general se vand mult mai multe bilete in ultimele zile, mai ales in ziua meciului, e foarte posibil sa fie peste 20 000 de suporteri. Ieri am vazut mult mai multa agitatie la casele de bilete, un prilej bun pentru a se vinde bilete a fost si meciul de handbal, unde au fost prezenti peste 2000 de suporteri. Fanii oaspetilor au rezervate si ei 7000 de bilete, dar este de asteptat sa fie pana in 1000 de spectatori. 

Miercuri a fost prezent la casele de bilete Mircea Rednic, ieri a fost prezent Cristi Hildan, presedintele board-ului DDB si astazi de la 14:30 la casele de bilete o sa fie prezent Marius Niculae!

Mircea Rednic este de partea suporterilor si ii vrea alaturi la meciul de duminica seara: “N-are de ce sa imi fie teama de reactia suporterilor. S-au manifestat si la meciul cu Voluntari (n.r. scor 0-1) asa cum au considerat ei de cuviinta, dar nu a fost niciun incident. Jucatorii sunt constienti ca suporterii nu sunt multumiti nici de joc, nici de situatia din clasament (n.r. – locul 9). Dar e important ca am castigat la Voluntari. E o victorie inaintea partidei cu FCSB. Dinamo a avut intotdeauna suporteri, iar ei au fost mereu alaturi de echipa.

Suntem cam singura echipa care are suporteri. Altii vad ca au spectatori, dar nu au suporteri! Pe mine nu ma deranjeaza sa vina 30.000 de spectatori. La inceput sa fie pozitivi, iar apoi in functie de joc… Astia sunt suporterii, iar eu ii respect! Si pe ei, dar si deciziile lor”, a spus Rednic, in ziua in care a si acceptat sa vanda bilete pentru partida de duminica.

Mircea Rednic este convins ca o victorie in Derby de Romania va aduce de la sine si pacea cu suporterii dinamovisti: ”Sunt sigur ca multi suporteri doar prin asta traiesc. Daca invingi Steaua sau FCSB, cum e acum, ei sunt fericiti. Dar in situatia noastra avem nevoie de puncte, indiferent cu cine jucam. Stiu ca doresc mult de la noi, de aia am si venit, ca sa reusim impreuna sa iesim din perioada asta. Au trecut prin perioade dificile multe echipe, si Juventus a retrogradat. Dar un suporter adevarat e langa echipa si cand lucrurile nu merg bine”, a adaugat tehnicianul.

loading...

Leave a Reply