AcasăStiri DinamoMesajul lui Miriuta inainte de meciul de la Giurgiu: "Nu vom face...

Mesajul lui Miriuta inainte de meciul de la Giurgiu: „Nu vom face niciun pas gresit”

Vasile Miriuta a trecut peste dezamagirea partidei cu FCSB si antrenorul echipei noastre se gandeste doar la meciul de la Giurgiu.

Acesta crede ca lipsa de experienta a unor jucatori a dus la egalare, dar promite ca Dinamo nu va mai face cadouri si vom fi in play-off, acolo unde ne vom revansa pentru punctele irosite.

„Am facut o partida foarte buna pana in minutul 80. Eu v-am spus ca dupa cantonamentul de iarna veti vedea o cu totul alta echipa! Acum am ajuns la punctul in care jucam bine 80 de minute. Etapa urmatoare, impotriva Astrei, vom juca perfect 90 de minute plus prelungiri.” a spus Miriuta in Gazeta Sporturilor

„Am făcut primul “11” cu 6 jucatori de atac. Recunosc ca aici am gandit cu sufletul de suporter dinamovist. In Derby de Romania nu te aperi, joci și pentru tribune. Eu n-am sa joc in viata mea impotriva Stelei defensiv, cu frica. Asa e la razboi, te mai si ranesti, te pansezi si mergi mai departe cu gandul sa-ţi iei revansa. Asta vom face noi acum. O aștept pe Steaua in play-off ca sa ne luam revansa. Nu-i mai iertam!”

Atmosfera din vestiar: “Cu totii am fost foarte suparati, motiv pentru care am incercat sa ii relaxez, am glumit cu ei, i-am facut sa rada. Le-am explicat ca trebuie sa ne gandim la “finala” de la Giurgiu, iar de Steaua ne vom ocupa in play-off!“

Meciul decisiv cu Astra: „Edward Iordanescu este unul dintre cei mai buni antrenori din generatia noua, are la dispozitie si fotbalisti de calitate, dar uitati-va ce am și eu la Dinamo si cum a jucat echipa mea contra celor de la FCSB! Nu vom face niciun pas gresit in ultima etapa. Suntem la mana noastra, Dinamo va fi in play-off!”

Atmosfera de pe Arena Nationala: „Ce am vazut pe Arena Nationala, la aceasta partida, eu nu am mai pomenit in viata mea! Si am jucat impotriva celor de la Dortmund, cu 80.000 de oameni in tribune, sau la Schalke, cu 55.000. Nu se compara! Dinamovistii sunt unici in Romania si poate chiar si in Europa. In acest joc m-am simţit cu adevarat antrenor si vreau sa le multumesc pentru asta extraordinarilor nostri ultrasi!”

Daca se teme de demitere in cazul unei infrangeri: ”In primul rand, nu vom pierde cu Astra. In al doilea rand, de ce sa ma gandesc la demitere cand eu n-am mai pierdut in Liga 1 de 7 meciuri?! Sunt foarte linistit din toate punctele de vedere. Cu Craiova și FCSB am remizat, dar sa nu uitam ca vorbim despre ocupantele locurilor doi si trei. Dacă ma intrebai in iarna daca ma multumesc cu remize in jocurile cu cele doua, ziceam da, dar uitandu-ma acum la cum evoluam, chiar regret ca nu am scos maximum de puncte!”

Ce a spus Miriuta ieri despre schimbarile efectuate

Schimbarile lui Nistor si Pesic: “Eu tot timpul spun adevarul, accept cand gresesc, dar sa clarific niste lucruri. Gabi a jucat senzational, dar atat a putut. Pesic nu a avut jocuri in picioare, atata poate fizic, nu are meciuri in picioare. Nistor, pe care il iubesc  ,trei zile nu s-a antrenat cu gripa. Nemec cu gripa.

Eu cand l-am scos pe Nistor, Danciulescu e martor, am zis ca il scot pe Adam si il bag pe Daniel post pe post. In acel moment a venit Nistor la noi si a zis ca ii este rau si nu mai poate. A fost o fractiune de secunda. Daca Daniel Popa dadea gol, era totul perfect. Nu am luat gol pe greselile lui Popa sau Palic, au fost doua greseli in aparare. Torje nu mai putea, voiam sa il scot in 55, dar mi-a zis sa il mai las 2-3 minute.

Nu au mai putut fizic, nici Gabi, nici Pesic. Cei de pe banca cu Craiova si Chiajna, au facut diferenta. Nistor din minutul 65 i-am zis sa mai stea, in minutul 65 ii dadea sangele pe nas. El trei zile a stat cu medicamente, antibiotice, nici nu stiu cum a rezistat sa joace atatea minute.

De ce nu a fost bagat Monroy: “Cu o saptamana inainte m-a criticat o tara intreaga cu Monroy. Eu daca mor, mor pe mana mea. Dar el din pacate s-a pregatit extraordinar in pregatire si de doua saptamani are un recul care era normal nejucand luni de zile. Atunci am mizat pe Palic in fata apararii, sa vina sa linisteasca jocul, sa controleze jocul, are capacitatea sa dea siguranta.

Mie nu mi se spune ce jucatori sa bag sau nu. Daca mi se spune ceva, ne strangem mana. Nici cat am fost la CFR, nici la Dinamo. Monroy a fost si el racit, a avut reculul, nu mi-a placut la antrenamente. Am mizat pe un Palic care s-a antrenat foarte bine. Am crezut ca intra sa tina jocul, tine de minge. La un moment dat s-a vazut cu schimbarile cu Man si a lui Budescu ca au adus un plus de valoare.

Le-am spus astazi lui Hanca si Popa ce am avut de spus, nu spun la televizor ce le-am spus. Le-am transmis intre patru ochi parerea mea despre evolutiile lor, despre jocul de ieri.

Nu din cauza asta ne-au egalat pe final, ne-au egalat din cauza presiunii mari, teama. Am vazut ca se spunea ca Simeone nu lua golul asta. Pai Simeone a luat gol in minutul 95 in finala CL. Noi cand gresim, toti gresim, pot sa imi asum anumite greseli la meciul de ieri. Dar sa vedem si lucrurile bune.

In ianuarie am inceput cu Romera, Nedelcearu, Katsikas si Filip. La trei saptamani, Romera, Nedelcearu plecat a intrat Popescu, Maric si Olteanu. Trei jucatori noi pe linia de fund. Nu sunt de condamnat. Nu au jucat mult impreuna. Sa ii iau capul lui Olteanu care pana in minutul 80 a jucat perfect, ca a gresit. Cu totii gresim. Are 20 de ani, e primul derby cu 30 000 de oameni in tribuna. El va juca si in meciul urmator. Eu am incredere in el, e de perspectiva.

De ce nu e folosit Kastikas, daca I se transmite din partea conducerii: “La mine joaca cel care merita, care se pregateste cel mai bine, cel care merita la final de saptamana sa fie in primul 11. Mihai Popescu si cu Luka au jucat destul de bine. Cel care merita sa joace la mine, joaca. Nu conteaza varsta, cat mai are contract. Daca are 17 ani si joaca mai bine decat cel de 30 de ani, va juca.

Nici nu concep sa nu mergem in play-off, nici nu exista asa ceva. Pentru mine ca antrenor, pentru jucatori, pentru suporteri nu exista asa ceva. Am spus ca in ultima etapa se decide totul. Rezultatele obtinute de Dinamo in ultimul timp au fost normale, egal cu Craiova, victorie la Chiajna, egal cu FCSB. “