post

Marca: “Rivaldinho pericol public”

 Spaniolii de la Marca au făcut o analiză a echipei noastre înainte de înfruntarea cu Bilbao.

“Antrenorul Cosmin Contra, fost fundaș la Alaves, Atletico și Getafe, cunoaște foarte bine Bilbao și îl are printre atuuri pe un fotbalist cu pedigree: Rivaldinho, fiul lui Rivaldo, fost jucător la Barcelona.

Rivaldo Junior a semnat cu Dinamo în februarie. Cu numărul 9 pe spate și cu contract până în 2020, este unul dintre principalele argumente ofensive ale echipei lui Contra. Altul este Juan Albin, un cunoscut al Ligii Spaniole, acesta jucând la Getafe și Espanyol.”

 

 

 Credem că totuși, principalul argument, ar fi faptul că Bilbao trece printr-un moment de schimbare.

Bilbao a schimbat antrenorul după 4 ani. Poate aspectul de care mă pot lega cel mai mult, este faptul că Bilbao trece printr-o perioadă de schimbare. Ernesto Valverde a ajuns într-un final pe banca Barcelonei. Se discuta de mulți ani de posibilitatea ca el să ajungă într-un final pe Camp Nou. După despărțirea de Luis Enrique, acesta a devenit noul tehnician al catalanilor, după 4 ani în care a antrenat pe Bilbao. Valverde este istorie, acum au un nume necunoscut pe bancă, Cuco Ziganda. Un tehnician de 50 de ani, venit de la echipa secundă, pe care o antrenase din 2011. Așadar, cunoaște bine clubul, dar nu știu cât de bine se poate adapta la un nivel mult mai ridicat. Ultima echipă din Primera antrenată a fost Osasuna, între 2006-2008. Va păstra stilul din perioada Valverde? Este clar că Bilbao trece printr-o perioadă de schimbare și vine și punctul următor.

loading...

Leave a Reply