post

Lupu : “Dacă domnul Negoiță decide asta, noi nu avem ce face”

Danut Lupu dezvaluie cum functioneaza procesul decizional la Dinamo.

“Avem un conducator la Dinamo, avem si un patron. Ceea ce decid ei ramane batut in cuie. Noi nu avem ce face. Ascultam, ne supunem dorintelor lor. Lui Bratu ii doresc mult succes. Chiar imi doresc sa reuseasca.

Traim intr-o tara in care influenta o au doar unii. Daca domnul Negoita decide ceva, noi nu avem ce face. E problema dansului“, a declarat Danut Lupu la TV DigiSport.

Este din ce in ce mai clar ca la Dinamo, oamenii de fotbal sunt marginalizati.

DE ACEEA VREM UN OM DE FOTBAL IN FRUNTEA CLUBULUI!

DEMISIA ALEXANDRU DAVID!

Poate unii inca nu stiti, dar Dinamo are un presedinte executiv. Acum cateva luni l-am prezentat pe acesta, in momentul in care a fost tot acel scandal cu masinile de la club.

 “Daca dai o cautare pe site-ul oficial al clubului, vezi ca este presedintele consiliului de administratie, pozitie pe care o ocupa de la inceputul lunii mai. Legaturi cu fotbalul nu prea sunt, stim doar ca a fost redactor-sef la ziarul RING, deci un om provenit din zona firmelor conduse de inca actualul actionar majoritar, Ionut Negoita.

A condus ziarul intre 2008 si 2016, de fapt acum RING nici nu mai exista, pe pagina de facebook ultima postare a fost undeva la inceputul lunii iulie, din informatiile mele au fost concedieri masive in acea perioada. Nu ar fi singurul “sfatuitor” ce a avut legaturi cu presa, deoarece si purtatorul de cuvant, Dorin Irimia, a fost angajat la Adevarul si RING.

Despre David si activitatea lui de la Dinamo nu stim multe, in general cand operezi din umbra sau esti “consilier”, nu te expui. Vocile rele spun ca ar fi un simpatizant al rivalilor de la Fcsb/Steaua, dar asta e la stadiul de zvon, dar auzit din deja multe surse. Insa ultimele declaratii l-au adus putin in prim plan si vedem care este modul lui de operare.

Deficitar as spune. In momentul in care a fost numit in functie, Mircea Rednic, cel care a pomenit pentru prima data de “sfatuitorii de la RIN”, a avut cateva ceva de spus in legatura cu David si inlocuirea lui Catalin Petrescu, fostul presedinte: “Recunosc ca sunt surprins ca l-a dat pe Petrescu afara. Imi pare rau pentru baiatul asta. Pe mine chiar m-a ajutat in ultima perioada in care am fost la Dinamo. Multe transferuri s-au facut datorita lui. Pe mine m-a ajutat mult pe partea asta. Nu ma mir ca-l vor pune pe David, pentru ca el era si este sfatuitorul sefului de la RIN.

Petrescu era singurul sfatuitor de la «masa tacerii», care se strangea in fiecare dimineata la ora 9, care mai facea si lucruri bune”. Nu doar Rednic a pomenit de David, chiar si Andone a spus cate ceva in legatura cu el, practic orice transfer cerut, se facea si cu acordul lui David, pana sa se ajunga la Negoita.

Acum este presedinte si absenta aparenta a lui Negoita, el ar conduce destinele clubului. Un om care nu a avut legatura cu fotbalul, iar implicarea lui la Dinamo s-a produs strict datorita relatiei de prietenie cu seful de la RIN. Nu spun ca ar fi trebuit sa provina neaparat din fenomen, poti fi un bun manager, dar daca deciziile din acesti ani au fost luate si cu consilierea lui, nu are rost sa comentez mai mult, glorioasa mediocritatea vorbeste de la sine.” scriam in noiembrie.

De ce ii cer demisia lui David? In ultima perioada a fost foarte activ in media, a oferit multe declaratii, e clar omul lui Negoita, pentru ca transmite linia clubului. Dar imi aduc aminte de o declaratie a acestuia si am tinut-o minte, mai ales daca se intampla ca Dinamo sa nu se califice in play-off.

“99% e vina mea pentru ce se intampla la Dinamo. Eu m-am asigurat in aceasta vara ca tot ceea ce-si doresc cei care conduceau Dinamo sa se intample din punct de vedere fotbalistic. Am fost singurul care a ramas dupa ce toata lumea a plecat intr-o noua aventura.

Eu trebuie sa raspund acum pentru ca eu am acceptat ce s-a intamplat pana acum, la cererea specialistilor. Ei au plecat, iar acum eu trebuie sa raspund. Nu spun ca, daca Mutu sau Contra ramaneau, lucrurile ar fi fost senzationale, dar lucrurile sunt discutabile. Este normal sa raspund pentru lucrurile care se intampla acum”, a declarat Alexandru David in noiembrie.

Totodata, el declara atunci ca daca Dinamo nu va merge in play-off, isi va inainte si el demisia

“Necalificarea în play-off e similară cu o explozie nucleară în urma căreia puţine cărămizi vor mai rămâne. Conducere, preşedinte, jucători, tot ce se poate schimba la un club de fotbal.”

Asteptam demisia lui, dar asta este doar o conditie necesara, dar nu si suficienta. Pentru a avea speranta intr-un viitor mai bun, trebuie neaparat un om de fotbal in fruntea clubului, care eventual sa spuna si NU la decizii aberante, cum ar fi sa vinzi jucatori cu trei zile inainte de derby. Nu domnule David, asta nu se intampla niciunde in lumea asta. Doar la Dinamo s-a intamplat. Prin toate deciziile luate impreuna cu Ionut Negoita ati subminat sansele clubului de a face performanta.

Demisia de onoare, daca aveti asa ceva!

loading...

Leave a Reply