post

Lumini si umbre dupa cantonament.

Dinamo a revenit ieri din primul cantonament al acestei perioade de pregatire, prilej pentru noi de a trage primele concluzii.

Locatie si conditii: Dinamo a ales foarte bine locul de pregatire. Conditii de cazare, excelente, mancare foarte buna, terenuri de antrenament in stare optima. Foarte multe echipe au ales orasul Maribor in aceasta perioada si cred ca alegerea a fost excelenta.

 

Antrenamente: Am asistat in timp, la antremante conduse de Stoican, Teja sau Rednic si pot spune ca antrenamentele conduse de Ioan Andone, sunt de departe cele mai placute.Se lucreaza in cea mai mare parte a lor cu mingea,sunt exercitii intense si din cate am vazut pe placul jucatorilor, antrenorul ii incurajeaza ,are mereu un mesaj pozitiv si nimeni, dar absolut nimeni, nu a facut rabat la munca.Andone este tipul de antrenor care se comporta corect cu jucatorii si asteapta acelasi lucru de la ei. In perioada primului cantonament nu am vazut jucatori care sa “sara” peste exercitii sau sa “pacaleasca” pregatirea. As remarca aici si munca depusa de ceilalti membrii ai stafului, Iulian Mihaescu, Paolo Potocnik, Ionel Danciulescu, Catalin Grigore, Liviu Batineanu, si restul facandu-si fiecare meseria cu dedicare.

 

Jucatorii:Este clar ca Dinamo are nevoie de intariri pentru a isi atinge obiectivele stabilite.Am vazut foarte multi jucatori tineri in acest prin cantonament, o parte dintre ei ( Mihai Codreanu, Laurentiu Manole Simone Dobre) aflandu-se la primul cantonament alaturi de prima echipa.

Lotul pe care Andone l-a antrenat in aceasta perioada, necesita, din punctul meu de verede intariri urgente, in fiecare compartiment.

 

Portari-Avem, trei portari tineri si pot spune cu un potential de crestere enorm. Laurentiu Branescu, Iustin Popescu si Vladu Mutiu sunt jucatori cu reale calitati, dar care au nevoie de meciuri oficiale pentru a capata experienta.

Sigur, poti incepe campionatul cu cei trei si poti spera sa aibe evolutii excelente, dar pentru pretentiile lui Dinamo am avea nevoie de un portar experimentat, un portar “top class” care sa aduca un plus de siguranta.

Fundasi-Personal consider ca la capitolul fundasi centrarli suntem oarecum acoperiti. Miha Mevlija, Andrei Marc pot forma un cuplu de fundasi centrali foarte bun la nivel de liga 1, Mihai Popescu sau Ionut Nedelcearu pot oricand suplini lipsa unuia dintre ei. Pentru mine o surpiza foarte placuta a fost “Pope” , un fundas cu un fizic bun, care a evoluat enorm in perioada petrecuta la Calarasi.

Dinamo trebuie sa acopere urgent postul de fundas dreapta, acolo unde Laurentiu Corbu sau Sergiu Hanca mai au pana a ajunge la nivelul dorit la echipa noastra. In partea stanga revenirea lui Steliano Filip, poate aduce acoperirea postului, Olteanu fiind in acest moment o rezerva decenta pentru Steliano.

Mijlocasi– Este un capitolul la care Dinamo trebuie sa se intareasca urgent.

Palic, Anton, Lazar chiar si Rotariu ( sper sa capete mai multa consistenta) vor fi titulari incontestabili, Tircoveanu, Patrick Petre,Dudea pot fi solutii care merita incercate.

Venirea lui Azer Busuladzic poate fi importanta,dar nu am vazut acest jucator la lucru astfel incat sa putem trage niste concluzii.

Personal consider ca Dinamo sufera la capitolul mijlocasi de banda, acolo unde doar Vali Lazar poate fi calificat pe acest post. Sigur Patrick Petre poate deveni o solutie foarte buna, dar este clar ca in benzi ne prezentam “subtire”.

Atacanti- In mod clar Dinamo trebuie sa mai aduca doi atacanti. Plecarea lui Essombe trebuie suplinita,  iar Rotariu nu cred ca se poate descurca ca si varf impins. Gnohere a fost intr-o forma fizica si psihica excelenta in acest cantonament, dar nu ne putem pune toate sperantele doar in Bizon si cu siguranta are nevoie de concurenta pentru a da cel mai bun randament.

Un portar, un fundas dreapta, un mijlocas de banda si minim un atacant ar fi cerintele urgente pentru ca Dinamo sa aibe un lot complet inaintea startului de sezon.

 

Dinamo nu sta deloc rau daca ne raportam la ceea ce se intimpla cu celelalte echipe din liga1, dar daca dorim sa ne batem cu cei mai buni, intaririle trebuie sa soseasca inainte de plecarea in al doiea cantonament.

HAI DINAMO !

 

Andrei Tircoveanu, viitorul conducator de joc al echipei

 

 

Patrick, avem incredere in tine!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

loading...