post

Lotul convocat de Cosmin Contra. Nistor nu are loc

Vineri, 31 august, selectionerul Cosmin Contra a anuntat pe care va miza la primele meciuri din noua competitie Liga Natiunilor UEFA.

Pe 7 septembrie, de la ora 21:45, tricolorii intalnesc, la Ploiesti, selectionata Muntenegrului, intr-un joc care se va disputa fara spectatori, pentru ca pe 10 septembrie, de la ora 21:45, nationala sa joace la Belgrad, pe stadionul Partizan, impotriva Serbiei.

Pe lista convocarilor pentru cele doua jocuri se afla 25 de jucatori:
Portari: Ciprian Tatarusanu (FC Nantes, 51/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Nita (Sparta Praga, 2/0)

Fundasi: Romario Benzar (FCSB, 12/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 3/1), Cristian Sapunaru (Kayserispor, 27/0), Vlad Chiriches (Napoli, 53/0), Mihai Balasa (FCSB, 4/0), Alin Tosca (PAOK Salonic, 13/0), Nicusor Bancu (U Craiova 1948 Club Sportiv, 3/0)

Mijlocasi: Razvan Marin (Standard Liege, 11/1), Mihai Pintilii (FCSB, 42/1), Tudor Baluta (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 35/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 6/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 22/8), Eric Bicfalvi (FC Ural, 4/0), Constantin Budescu (Al-Shabab, 11/5), Alexandru Maxim (Mainz, 29/2), Alexandru Mitrita (U Craiova 1948 Club Sportiv, 3/0)

Atacanti: Claudiu Keseru (Ludogoret, 23/6), George Tucudean (CFR Cluj, 5/1), Denis Dragus (FC Viitorul, 0/0)

Programul grupei 4, seria C, din Liga Natiunilor UEFA:
7 septembrie: Romania – Muntenegru (stadion “Ilie Oana”, Ploiesti), Lituania – Serbia (ora 21:45)

10 septembrie: Serbia – Romania, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania – Romania, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: Romania – Serbia (Arena Nationala, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16:00), Romania – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oana”, Ploiesti

20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – Romania (ora 21:45)

Despre formatul Ligii Natiunilor:
• Castigatoarele grupelor vor promova in seria superioara a editiei urmatoare, ultimele clasate retrogradand in seria inferioara.

• Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorti pentru preliminariile Euro 2020. Cele sase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performantelor din grupele Ligii Natiunilor. In seria Romaniei, castigatoarele celor patru grupe alaturi de cele mai bune doua ocupante ale locurilor secunde vor fi in a treia urna valorica pentru tragerea la sorti a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi in urna a patra valorica.

• Preliminariile Euro 2020 se desfasoara in perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe in cele patru grupe din Seria C a Ligii Natiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg in play-off-ul Ligii Natiunilor (martie 2020).

• Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale intr-o singura mansa (pe terenul echipei cu linie de clasament mai buna in grupele Ligii Natiunilor), iar finalistele se vor duela intr-o singura mansa (gazda va fi trasa la sorti). Castigatoarea se califica la Euro 20 20 

loading...

Leave a Reply