AcasăStiri DinamoJucatorul de la Hermannstadt pe care Rednic l-a remarcat

Jucatorul de la Hermannstadt pe care Rednic l-a remarcat

Dinamo nu a reusit sa invinga pe Hermannstadt in ultima etapa si ne indepartam tot mai mult de locul 6, care asigura prezenta in play-off.

Dinamo a reusit sa marcheze in startul partidei, dintr-o faza fixa in care portarul gazdelor a gresit grav, dar ulterior nu am reusit sa mai cream multe ocazii, doar Daniel Popa a mai avut o ocazie si Mihai Popescu, cand a lovit transversala.

O problema o reprezinta si calitatea varfurilor lui Dinamo, faptul ca nu exista un atacant de careu care sa tina de minge, sa creeze culoare pentru ceilalti jucatori: „Mi-as dori sa am si eu un atacant cum au cei de la Sibiu, un atacant care protejeaza, tine de minge, da timp celorlalti sa urce”, a declarat Rednic la TV Telekom Sport.

Tsoumou Juvhel s-a nascut in Congo, la Brazzaville, dar a crescut in fotbalul german de la 13 ani. Are in CV nu mai putin de 12 cluburi, iar cel mai bun sezon din cariera sa a fost 2009-2010, la Eintracht.

Atacantul de 27 de ani a bifat atunci 10 aparitii in Bundesliga, dintre care cea mai reusita a fost un 2-1 cu Bayern, la Frankfurt, meci in care el a egalat la unu. La Sibiu a ajuns in aceasta vara, iar luni, la primul sau meci ca titular, 4-0 cu FC Voluntari, a reusit o „dubla”

4 goluri in 17 meciuri in Liga 1 a reusit Tsoumou in acest sezon de Liga 1 pentru Hermannstadt. „In repriza a doua am dominat, ne-am creat multe ocazii de a marca, am avut si o bara. Am construit pe un teren greu. Pacat ca centrarile au fost imprecise. Nu pot decat sa-i felicit pe jucatori pentru cum au jucat tinand cont de conditiile de aici. Prima repriza a fost echilibrata. Cu un pic de sansa la ultima faza puteam avea 3 puncte.

Se vede o imbunatatire a jocului. Am avut o posesie buna pe un teren greu impotriva unei echipe care s-a organizat bine. Sibiul arata mult mai bine decat inceputul de campionat”, a declarat Rednic la TV Look Sport.