post

“Jucătorii mei de la Zenit m-au luat peste picior”

Mircea Lucescu nu a inteles de ce Daum a facut schimbari in ultimele minute de joc si considera acesta lucru o mare eroare. Insa marele tehnician roman vede si aspecte pozitive.

“A fost un meci amical, un meci de pregătire pentru o echipă de viitor. Rusia, la fel, e în căutarea unei formule pentru Campionatul Mondial din 2018. Într-un astfel de meci, apar foarte multe greșeli, din care, pe viitor se poate învăța. Noi am dominat în multe momente, dar n-am avut curaj în atac.

Eu nu-i cunosc bine pe jucătorii români din acest moment. N-am înțeles nimic pe final. Când se poate obține un rezutat bun, în special pentru starea de spirit a echipei, nu se mai fac schimbări în prelungiri. Dacă faci schimbări, le faci în atac, nu în apărare. Asta a fost o greșeală mare. Un 0-0 în Rusia era un rezultat important. Nici mie nu mi-au convenit când mi-au venit jucătorii de la lot, m-au luat peste picior.

Promovarea unui jucător nu se face așa. Pentru ce au fost introduși pe teren? Doar pentru a rămâne în analele fotbalului românesc că i-a debutat? Oricum, la asemenea acțiuni, cluburile încearcă să-i convingă pe jucători să nu participe la aceste meciuri.

În general, partidele amicale sunt făcute pentru a testa jucători noi, nu pentru a-i băga tot pe cei vechi. E foarte greu pentru un jucător titular la echipa de club să joace din 3 în 3 zile. Aici pot fi de înțeles cei care au plecat. Așa s-a întâmplat și la mine la echipă cu Mak, a jucat titular într-un meci oficial al naționalei, apoi l-au trimis la echipa de club.

Daum a schimbat mentalitatea, disponibilitate și implicarea jucătorilor în meciurile echipei naționale, ceea ce reprezintă un punct foarte mare câștigat. La fel de bine este că disponibilitatea de a promova jucători tineri există. Este o diferență foarte mare între a antrena o echipă de club și a antrena o echipă națională, dar experiența îl poate ajuta pe Daum” , a declarat Mircea Lucescu pentru Dolce Sport.