post

Infrangere dureroasa in Champions League. Oare e nevoie de schimbare?

Dinamo avea mare nevoie de victorie în meciul din această seară în fața unei formații care învinsese în etapa trecută pe Ademar Leon.

Startul partidei a fost excelent pentru Dinamo, iar campionii noștri conduceau cu 5-1 în minutul 10, iar victoria părea că ne este la îndemână. Însă în handbal lucrurile se pot schimba extrem de rapid, în loc să facem 6-1 pe un contraatac, s-a făcut 5-2, iar treptat slovenii au reintrat în joc, iar la pauză avantajul lui Dinamo era minim, 10-9.

După ce am avut 11-10 în startul reprizei secunde, slovenii au trecut la controlul meciului. Au reușit în câteva rânduri să se distanțeze chiar la trei goluri distanță, 15-18. A urmat o revenire fantastică a lui Dinamo în decurs de câteva minute și aveam 19-18, iar speranța că vom reuși o victorie la primul meci de pe teren propriu era mare. Totuși, în loc să profităm de momentul bun, Dinamo inexplicabil a căzut din nou și de la 19-18, s-a făcut 21-23 în decurs de 4 minute. Foarte prost au fost gestionate momentele cheie. De asemenea, după ce am reușit să egalăm la 24 cu 2 minute înainte de final, am cedat inexplicabil și s-a făcut 24-26. Golul lui Sajad din final a fost doar pentru statistică.

Dinamo în acest moment are șanse destul de mici pentru a merge mai departe, trebuie să fim corecți. Jocul nu arată deloc bine, avem probleme în exprimare, evoluția nu este la nivelul așteptat. Anul trecut cu un asemenea adversar pe teren propriu nu am fi avut probleme. Pe postul de inter dreapta suntem nevoiți să jucăm cu un aruncător de braț drept, deoarece Boskovic nu se poate ridica la nivelul dorit. Poate într-adevăr este nevoie de o schimbare, așa cum cer din ce în ce mai mulți fani dinamoviști. Nu știu însă ce mai poate fi salvat din această competiție.

Cel mai bun jucător a fost Hugo Descat, cu 5 goluri din 5 aruncări. Sajad a reușit și el 5 goluri, însă din 9 aruncări. Gayduchenko a avut 4 goluri, Mocanu și Komogorov câte 3. Fanii dinamoviști au fost la înălțime, chiar dacă sala nu a fost plină până la refuz, peste 1000 de fani prezenți au creat o super atmosferă și revenirea de la 15-18 la 19-18 li s-a datorat în mare măsură. Păcat că nu am putut profita de acel moment. Mai jos aveți o galerie foto de la meci: