post

Incidentele de la finalul meciului: Ce s-a intamplat de fapt

Dinamo a castigat pe terenul Stelei al treilea titlul consecutiv si ar trebuie sa discutam doar despre reusita baietilor, dar la final s-a intamplat un lucru foarte grav. 

In momentul in care jucatorii sarbatoreau titlul castigat, mai multi indivizi din galeria gazdelor au sarit gardul si au intrat pe parchet, dupa cum se poate observa din imaginile prezentate de mai multe televiziuni de sport. 

Anumite site-uri au spus ca au intrat pentru a merge spre suporterii dinamovisti, dar nu este total adevarat. Un suporter dinamovist din Targu Jiu prezent in sala mi-a povestit ce s-a intamplat, iar imaginile demonstreaza acest lucru. 

In sala au fost prezenti 50 de fani dinamovisti, dar e mult spus fani, deoarece din acele 50 de bilete acordate clubului Dinamo cele mai multe reveneau familiilor si oficialilor clubului. Dupa finalul partidei, acei indivizi care au intrat pe parchet, nu au mers doar la fanii dinamovisti, au mers spre jucatori, iar unul dintre ei s-a dus spre Stefan Grigoras care primise un steag pe care il purta la gat, iar acel “fan” s-a dus sa il ia, dupa cum se poate observa din imagini. A incercat o captura. 

Langa Fane Grigoras erau Ovidiu Semen si Ionel Ene care au intervenit pentru a-l ajuta pe portarul echipei noastre. Singurul lucru pe care il pot remarca e faptul ca fortele de ordine au reactionat destul de repede, dar de ce s-a ajuns aici? Ce fel de organizare a fost la Chiajna intr-un meci de asemenea amploare, cum s-a organizat finala in asemenea conditii de securitate? 

S-a vazut si din timpul partidei ca mai multi fani stelisti stateau pur si simplu pe parchet, la doi metri de jucatorii nostri si observatorii s-au sesizat probabil atunci cand au primit un telefon din partea federatiei, dupa ce comentatorii au spus de cateva ori ca nu este conform regulamentului ce se intampla. La un moment dat Gayduchenko s-a dus sa recupereze mingea dintre 10 stelisti, daca se intampla ceva in acel moment, cine raspundea?

Cred ca federatia ar trebui sa ia masuri foarte dure dupa aceste incidente. In sala Dinamo cand am pierdut meciul doi, nu cred ca s-a intamplat asa ceva, nu a intrat nimeni pe parchet sa se duca spre jucatori. In final, ma bucur ca am castigat, dar nu este normal ce s-a intamplat.

loading...

Leave a Reply