post

Incepe handbalul adevarat! Haideti la sala sa-i sustinem pe campionii nostri!

Dupa un sezon regular extrem de complicat, cu foarte multe suisuri si coborasuri, am ajuns la partea cea mai interesanta a competitiei:play-offul!

Dinamo a inceput in forta acest campionat, dupa primele runde eram lideri autoritari, insa doua motive au dus la caderea echipei noastre pana spre locurile 6-7: parcursul in Champions League si antrenorul Eliodor Voica.

Din luna februarie ambele au disparut din peisaj, Dinamo a parasit competitie si Eliodor Voica, cel care pierduse vestiarul echipei, a fost inlocuit cu Constantin Stefan. 

Din acel moment, Dinamo a inceput usor, usor sa redevina acea forta a handbalului temuta de adversari. Cu el pe banca Dinamo este neinvinsa si am urcat serios in clasament, terminand sezonul regular pe locul 3, un adevarat tur de forta. 

Campionatul a fost parca mai echilibrat ca niciodata, foarte multe suprize, meciuri spectaculoase, iar sortii ne-au scos din nou in cale pe Dobrogea Sud.

Dupa trei sezoane in care am intalnit de fiecare data in sferturi pe Dunarea Calarasi, acum intalnim echipa pe care am eliminat-o in semifinalele editiei trecute de campionat. Un adversar pe care eu il consider in continuare in top 3 in ceea ce priveste valoarea lotului.

Nu intamplator ne-au invins in Supercupa si acum cateva saptamani au castigat si al doilea trofeu ca importanta, Cupa Romaniei. Dinamo a intalnit in aceasta primavara pe Dobrogea Sud in sala Dinamo si meciul s-a terminat la egalitate, dupa ce baietii nostri au pierdut un avantaj considerabil pe tabela de marcaj. Insa atunci se reglau mecanismele.

Intre timp antrenorul nostru a reusit sa imbunatateasca in mod evident faza defensiva, Dinamo a devenit din echipa ce primea in mod constant peste 30 de goluri indiferent de adversar, o echipa ce nu incaseaza mai mult de 25-26. Rezultatele din aceasta primavara imi dau dreptate. 

Mai mult de atat, linia de 9 metri care nu prea functiona, Sajad, Komogorov, Allahkaram pareau intr-o criza de forma, au redevenit marcatorii din trecut si cand te gandesti ca pot veni de pe banca jucatori precum Sandru, Gayduchenko sau Sajin, am cu atat mai multa incredere in obtinerea unui rezultat favorabil.

Sajad Esteki Handbal Dinamo

 Dinamo este totusi castigatoarea ultimelor doua editii si isi propune in mod cert sa castige si titlul cu numarul trei. Sala Dinamo a devenit o fortareata in acesti ani deoarece fanii au avut grija sa creeze de fiecare data la partidele importante o atmosfera incendiara care nu face altceva decat sa toarne plumb in ghetele adversarilor si sa le dea aripi baietilor nostri, mai ales in momentele dificile. 

Sa fim realisti, vor fi si astfel de clipe intr-o serie cu Dobrogea Sud, care vine insotita si de o galerie de 50 de suporteri. Sa nu uitam si orgoliile de la mijloc, dupa ce s-a intamplat in sala din Constanta in editia trecuta. 

Dar pana sa ne gandim la acel meci, noi trebuie sa castigam neaparat in aceasta seara primul meci din serie, sa incepem cu dreptul si sa aratam tuturor ca Dinamo este principala favorita la adjudecarea trofeului. 

Astept din nou o mobilizare exemplara a fanilor dinamovisti si inainte de startul partidei de la ora 20:00, sa vad foarte putine scaune goale.

Intrarea este libera! 

loading...

Leave a Reply