In sfarsit o decizie normala

Editorial

Scris de:

Incepand cu acest sezon ni s-a transmis faptul ca Dinamo se va baza din ce in ce mai mult pe tinerii crescuti in propria pepiniera. 

Insa personal am ridicat problema de mai multe ori daca nu cumva este doar o expresie menita sa reduca fanii la tacere, sa arunce atentia asupra tinerilor de perspectiva, dar pe de alta parte sa nu tina cont de elementele necesare adoptarii unei strategii de acest fel. 

A incepe sa te bazezi mai mult pe tinerii din propria pepiniera nu se reduce doar la a promova 3-4 tineri la prima echipa. Important e sa oferi sanse cat mai mari acel juniori capabili sa faca pasul, de a se si impune acolo. 

Pentru multi nu este o trecere „lina”, imediat de la juniori sa faci pasul la prima echipa. Avem si exceptii, dar in general jucatorii au nevoie de un an sau doi de „rodaj”, la echipe din primele ligi. Ganditi-va la Denis Ciobotariu, care a facut pasul acum la prima echipa dupa ce in sezonul trecut a fost imprumutat in liga secunda la Chindia. 

El a evoluat acolo foarte bine si din cate se pare are chiar sanse mari la titularizare in formula gandita de Florin Bratu. Fara acel sezon petrecut in liga secunda aceasta trecere poate ar fi fost imposibila. Andrei Tircoveanu are si el sansa acum de a se impune la Dinamo, cu siguranta imprumutul din sezonul trecut l-a ajutat.

De aceea pentru mine era de neinteles faptul ca nu s-a luat in discutie reinfiintarea echipei secunde, in conditiile in care avem foarte multi tineri ce revin la echipa dupa imprumuturile lor si nu au unde sa evolueze. La fel si jucatorii care termina acum junioratul, se pare ca sunt in numar de 8. Ei au nevoie de echipa unde sa evolueze, altfel ar fi o cauza pierduta pentru Dinamo. Alternativa era crearea unui parteneriat cu o echipa de liga secunda.

Acest parteneriat cu Metaloglobus anuntat de Radio Dinamo1948 in exclusivitate, prin care echipa noastra va avea o serie de jucatori, plus antrenor, cedati  la formatia din Bucuresti, este un mare castig si ma bucur ca s-a luat aceasta decizie, una normala, daca vrem sa oferim tinerilor sansa de a putea face pasul catre fotbalul mare. Acum de preferat ar fi ca formatia ce evolueaza langa stadionul Granitul din Pantelimon sa ramana in liga secunda, dar chiar si asa, este o decizie normala. 

Desigur nu toti jucatorii vor face pasul catre prima echipa a lui Dinamo, dar acei jucatori ce nu fac parte din planurile lui Dinamo pot fi folosit drept moneda de schimb in cazul unor transferuri, ai doar de castigat din acest parteneriat. Tinerii nostri vor fi atent urmariti si vor avea pentru ce trage, astfel incat la finalul sezonului sa se numere printre cei chemati la prima echipa. Totodata vor fi si jucatori ce nu merg la Metaloglobus, dupa cum v-am informat in exclusivitate, Liviu Gheorghe merge la Targoviste in sezonul urmator, o echipa ce a avut si in sezonul trecut trei dinamovisti. 

Si mai bine ca vor fi si protejati acesti tineri imprumutati, deoarece de multe ori ei erau variante de rezerva tocmai pentru ca nu apartineau de cluburile lor, acum va exista si un bonus pentru echipele ce ofera minute jucatorilor nostri. 

Stiu ca lucrurile la prima echipa merg prost, sunt si eu ingrijorat de transferurile realizate (ori mai degraba nerealizate), dar pot sa subliniez acest pas catre normalitate, daca tot ne batem cu pumnul in piept ca vrem sa acordam credit tinerilor din curtea noastra. Dar si mai de laudat ar fi ca acest proiect sa nu fie unul de scurta durata, sa fi invatat din lectiile trecutului.

loading...

Lasă un răspuns