post

Implicare daca vrei schimbare!

Urmeaza un moment al adevarului pentru fanii dinamovisti. Probabil te intrebi despre ce este vorba. 

Stiti deja ca se lucreaza in aceasta perioada la o asociatie a fanilor dinamovisti al carei scop final este sa preia o parte din actiunile lui Ionut Negoita. 

Am mai scris si cu alte ocazii despre initiativa lui Razvan Oprea si Bogdan Pancu, doi dintre initiatorii acestui proiect de mare interes pentru fanii dinamovisti. 

Dupa tot ce am patit aseara la Giurgiu, cred ca momentul nu poate fi mai bun. Eu unul am in acest moment o stare de dezamagire, tristete si am incercat azi sa ma gandesc unde este acea luminita de la capatul tunelului. Iti dai seama ca este o situatie alarmanta daca nu intrevezi asa usor o raza de speranta. 

Insa nu trebuie sa ma uit prea mult in jur si sa imi dau seama de fapt ca VOI sunteti speranta mea. Prin tot ce s-a intamplat in acesti ani, chiar si in acest sezon blestemat, imi dau seama ca fanii pot fi solutia la ceea ce ne dorim cu totii: schimbare.

 

Simtim nevoia de ceva nou in acest moment, pentru ca falimentul fotbalistic la care am ajuns nu poate sa duca la alta concluzie. 

Cu siguranta proiectul asociatiei va fi abordat in detaliu, va fi discutat, vom oferi si cele mai mici informatii cu privire la ceea ce se intampla cu acest proiect. Va garantez asta, dar vreau sa tineti cont de un lucru.

Anumite comentarii ale unor fani dinamovisti imi lasa impresia ca se pierde din vedere un lucru extrem de important. Oameni buni, lasati deoparte atitudinea “faceti voi”. Trebuie sa fie bine inteles urmatorul aspect: nimic nu se face fara implicare. Nu va fi asociatia lui Razvan Oprea, ori asociatia lui Bogdan Pancu, ori a celorlalti dinamovisti implicati. 

Este o asociatie a suporterilor dinamovisti, care va trai prin suporteri. Nu prin 100, nu prin 1000. Daca vrem sa ajungem la visul de a detine o parte din actiunile clubului, va fi imposibil cu atitudinea “sa faceti voi”. Ideea de a demara actiunea de preluarea a actiunilor nu se va face peste noapte. 

Va fi de datoria celor implicati sa va informeze cat mai bine cu privire la tot ce se intampla, dar voi trebuie sa intelegeti ca noi vom fi motorul initiativei, noi vom fi cauza succesului sau esecului ei. In momentul in care va fi lansata, trebuie sa faceti tot posibilul sa deveniti membri cotizanti si sa informati si alti fani cu privire la existenta asociatiei. 

Momentul este greu, dar se intrevede o oportunitate la orizont. Ma intreb, cainilor, ce vom face? Vom scrie o noua pagina de istorie, sa devenim primul club din Romania condus de suporteri? Vreau ca raspunsul sa fie DA! Nu uitati, tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte.

ULTIMELE INFORMATII DESPRE ASOCIATIE OFERITE DE RAZVAN OPREA

“Feedbackul a fost unul urias, primul filmulet in care explicam ce ar trebui sa fie acest proiect, are 80 000 de vizualizari. Am primit peste 20 000 de mesaje si au fost 50 000 de comentarii la postarile mele. Dincolo de aceste lucruri, am tacut o vreme, pentru ca am elaborat un statut de functionare.

Noi cream o asociatie non-profit, care sa preia o parte a actiunilor de la Dinamo. Vrem sa asiguram prin asta un buget mai mare lui Dinamo si posibilitatea de a aduce sponsori intr-o ideea foarte sanatoasa de dezvoltare a fotbalului, cum se intampla si la alte echipe. In Elvetia sunt conduse de astfel de asociatii toate echipele.

O asociatie non-profit cum va fi asociatia noastra, ea va cumpara ca si persoana juridica, o parte a actiunilor clubului condus de Negoita. Odata ce va avea controlul asociatia, toti banii care intra din cotizatii, toate formele de colectare pe care le are o asociatie, toti acesti bani vor fi investiti in mod concret in fotbal. In dezvoltarea echipei mari, dar si intr-o academie.

A durat foarte mult sa comparam toate statutele asociatiilor de la Barca, Bayern, Benfica, de tip socios. Ce inseamna socios, un om plateste o cotizatie, primeste un card de membru si cu acel card de membru, va vota in adunarea general. Asociatia in functie de presedintii alesi, va avea un plan pentru Dinamo.

El vine o echipa intreaga, de la presedinte, la antrenor. Acest proiect va avea obiective, daca nu le indeplineste, va pleca. Se fac alegeri din nou dupa 4 ani. Conducerea asociatiei nu este acelasi lucru cu conducerea executiva a SA-ului, care va fi propusa de aceasta asociatie. Cei care vor fi alesi de membri cotizanti, vor pune in aplicare planurile asociaitie. Toate aceste lucruri, pentru a le pune la punct, au durat. Sunt 10 juristi care lucreaza. In cateva saptamani se rezolva.

Pentru a se infiinta, am pus la dispozitie banii membrilor fondatori. Iar in acesti membri fondatori, suntem 5. Mai sunt Pancu Bogdan, un prieten dinamovist, director intr-o multinationala, om cu multa viziune. Ceilalti trei sunt oameni foarte importanti din istoria clubului, nu vreau sa le spun numele pana nu venim in fata intr-o conferinta de presa cu toate detaliile. Vreau sa ii feresc, aceasta a fost intelegerea. In cateva saptamani se va rezolva totul, depindem si de termenele judecatoresti care s-au dat.

Proiectul este foarte serios, statutul are 70 de pagini, de aceea le spun dinamovistilor, sa aiba inca putina rabdare. Am avut intalniri cu multi oameni, au fost deschisi in primul rand la dialog. Cred foarte tare in acest proiect, toti oamenii dinjurul lui Dinamo au primit foarte bine acest proiect, au fost informati cu privire la el, mai putin 2-3 dintre fani care nu au fost foarte receptivi.

Sunt cativa care nu au inteles, e normal sa fie si intrebari mai agresive, cand vor fi toate lucrurile oficiale, cand ne vom asuma aceasta initiativa, atunci se vor limpezi toate detaliile.

Tipul acesta de a conduce a club este cel mai fiabil, de fapt pentru fotbal, sunt convins ca peste 20 de ani va fi asa peste tot in fotbalul mondial. Este modelul potrivit pentru fotbalul romanesc.

Eu spun ca exista mai mult de 30 000 dinamovisti care sa dea 10 euro lunar. Eu am primit peste 22 000 de mesaje care doresc si maine sa cotizeze. Sunt si oameni din diaspora care doresc sa cotizeze si mai mult. Exista un prag minim pentru dinamovisti, ne dorim doar dinamovisti in asociatie.

Nu poate veni nimeni care sa zica ca vrea sa fie investitor. Sunt doua variante. Lucrurile trebuie sa fie sanatoase. Cine vrea sa doneze bani, nu va avea un vot in plus. Cine vrea sa dea mai mult decat acea cotizatie anuala, tot un singur vot are.”

loading...

Leave a Reply