post

Golgheterul lui Dinamo: “Ma simt senzational”! Planurile sale

Diogo Salomao continua forma excelenta din sezonul trecut, cand a fost atat cel mai bun marcator cu 10 reusite, dar si cel mai bun pasator, cu 9 assisturi. 

Acesta a inceput excelent noul sezon, are deja 3 goluri marcate in tricoul lui Dinamo si 2 pase decisive. Acesta a acordat un interviu in Gazeta Sporturilor, in care a vorbit despre evolutia lui, cum se simte la Dinamo, dar si despre partida de la Craiova: 

“Ma simt senzational pentru ca pot sa imi ajut echipa cu goluri si pase de gol. Le sunt recunoscator colegilor mei, pentru ca si ei imi ofera ajutor mie. Este un joc de echipa si daca nu ne-am ajuta reciproc, n-am avea niciunul astfel de performante. Imi doresc sa o tin tot asa si sa fiu tot mai bun. Nu m-am gandit la un numar in mod special, dar cred ca m-as simti implinit daca mi-as depasi performantele din sezonul trecut.

Relatia cu Florin Bratu: “Avem o relatie foarte buna. Imi place pentru ca este un tehnician ambitios, care cere intotdeauna de la atletii sai tot ce au mai bun acestia de oferit. Cred ca e foarte important faptul ca antrenorul nostru este tanar si a jucat si el la Dinamo. Stie exact ce inseamna spiritul acestei echipe. Il va ajuta pentru cariera lui in continuare. Stilul nostru de joc este intr-adevar foarte ofensiv si inca ne imbunatatim in acest sector. Mai avem de lucrat la jocul colectiv din defensiva, dar se vor aseza si aici lucrurile. Sunt sigur de asta

Meciul cu CSU Craiova: “Sansele sunt foarte echilibrate in aceasta intalnire. Ca si noi, si ei au o echipa buna si joaca bine in ultima perioada. Stadionul lor are o atmosfera nemaipomenita. Noi suntem nerabdatori sa jucam acest meci si speram sa aducem acasa cele 3 puncte.”

Gazonul de la Craiova: “Orice jucator apreciaza un gazon bun pentru ca aduce jocului un plus de calitate. Si accidentarile sunt mai putine. Daca nu avem parte de aceste lucruri, asta este, mergem inainte si vom face tot ce putem ca sa ne adaptam, indiferent de ce conditii intalnim.”

Faptul ca sunt multi tineri in lot: “E adevarat! Sunt cateva talente adevarate care pot fi dezvoltate de la echipele noastre de juniori. Sezonul trecut au jucat foarte bine cativa baieti, cum este Robert Moldoveanu, de exemplu. Sper sa avem in continuare jucatori tineri care sa evolueze bine si in acest sezon. Ei trebuie sa invete cat mai mult si va veni si vremea lor sa straluceasca pentru Dinamo.”

Obiectivul lui Dinamo: “Evident, sa avem un sezon mai bun ca ultimul. Suntem foarte concentrati pe calificarea in play-off. Odata ce am ajuns acolo, vom stabili noi obiective. ” a declarat Diogo Salomao in Gazeta Sporturilor. 

Zilele trecute scriam de forma excelenta traversata de Salomao si atrageam atentia asupra unui aspect. “Orice jucator care aflat in ultimul an de contract cu Dinamo, pe care clubul doreste sa-i prelungeasca intelegerea si clubul nu reuseste sa ajunga la un consens, este de vanzare”. Nu stim in momentul de fata daca lui Salomao i s-a propus prelungirea contractului, mijlocasul portughez ce va implini 30 de ani pe 14 septembrie, va putea semna cu orice echipa in iarna, iar Dinamo nu va primi niciun ban in schimbul sau. 

Va fi tot mai complicat ca jucatorul sa fie pastrat, el are 8000 de euro salariul lunar si cu siguranta trebuie sa i se faca o oferta mult mai buna, sa nu se procedeze ca in cazul lui Mahlangu, care a primit 1000 de euro in plus la salariul, probabil doar de dragul de a fi bifat oferta, care nu putea fi acceptata. Nu sunt tocmai optimist in privinta pastrarii lui Salomao, dar sa vedem ce se va intampla, trebuie urmarit si pe viitor. 

loading...

Leave a Reply