post

Garda moare, dar nu se preda

Ei sunt in aceste momente purtatori imorali de tricouri alb- rosii, nu fotbalisti, nici macar jucatori de fotbal, au devenit niste manechine dezarticulate, atente la imagine, dar care nu au aflat ca imaginea nu joaca fotbal.  

Stoican lua bataie de la Chiajna cu 3-0 in Stefan cel Mare, eram pe atunci in plin proces de insolventa si nu era de mirare ca Durimel, Thomas si alte personaje de desene animate, erau maturate de jucatorii de la marginea Bucurestilor.  Era perioada in care baietii de la Sud, afirmau credibil – FOTBAL CA VOI JUCAM SI NOI !

Au trecut anii, s-au schimbat tone de jucatori si vagoane de antrenori, pentru a ajunge in aceeasi situatie. Nu stiu daca baietii de la Sud mai stiu sa joace fotbal sau mai au conditia fizica necesara, dar stiu sigur ca actualii componenti ai echipei noastre nu au habar ce si cum cu fotbalul.

Ionut Negoita spunea ieri, ca a platit salariile la zi, de parca a iti plati salariile  angajatilor este un lucru care tine de premiul NOBEl si nu de o normalitate a economiei de piata. Ar fi frumos sa ne explice cum are talentul de a se invarti in cerc si cum de nu isi da seama ,ca si atunci si acum, era inconjurat cam de acealeasi persoane, Pentru ca in bussines ( si pentru el, e un bussines) tot ceea ce ai ti se datoreaza, dar si ceea ce nu ai tot tie ti se datoreaza, principala vina a managementului deficitar ii apartine lui Ionut Negoita.

Noi nu putem parasi corabia, nu avem cum fugi, nu avem scapare. Stigmatul nostru este acela de a ramane mereu langa culori si echipa, indiferent de locul in clasament si de  purtatorii de tricouri. 

Garda moare, dar nu se preda – Conducatorii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca,jucatorii vin si pleaca,  noi ramanem in picioare si cautam sa tinem steagul sus. 

Ce putem face acum. mai nimic, sa gasim sa resurse pentru a merge mai departe si sa speram ca se va intampla o minune si gainile de isi spun fotbalisti vor descoperi tainele fotbalului, sau bussinesmanul de finantator va gasi un cumparator mai potent, evident financiar.  

loading...

Leave a Reply