post

FOTO si VIDEO: Campionii Romaniei sunteti voi!

Ieri in sala Dinamo a avut loc primul meci din play-off, o serie foarte complicata cu Dobrogea Sud, castigatoarea Cupei Romaniei. 

O echipa artagoasa, parca mereu pusa pe scandal, asa cum am vazut si aseara in sala Dinamo, dar asta se intampla cand argumentele sportive nu prea tin.

Dinamo a fost mereu in controlul partidei, doar la inceput a fost putin echilibru, dar treptat echipa noastra a inceput sa se distanteze pe tabela de marcaj.

A fost un meci excelent al echipei noastre, atat in plan defensiv, cat si in plan ofensiv, totul a functionat la parametri de play-off, unde evolutiile trebuie sa fie la un nivel superior.

Intoarcerea lui Savenco in acest an dupa accidentarea suferita la umar se simte din toate punctele de vedere, Dinamo nu mai este aceeasi echipa care incasa constant 30 de goluri. Iar linia de 9 metri arata excelent, avem cei mai buni jucatori din Romania fara dubii.

Dinamo a avut 4 goluri avans la pauza, iar treptat Dinamo s-a dus la 8-9 diferenta, suficient pentru a avea un final de meci mai relaxat. 

Komogorov si Descat au fost cei mai buni marcatori ai lui Dinamo, cu cate 8 reusite. Interul rus venit in aceasta vara de la Odorhei a fost imperial aseara cu procentaj de 100% la aruncari. Sajad Esteki a marcat si el 5 goluri, dar din 11 aruncari. Mironescu si Sandru au avut cate 3 goluri, Mocanu si Moussavi cate 2. 

Urmeaza joi seara meciul 2 la Constanta, cu siguranta va fi un meci mult mai complicat pentru baietii nostri, daca am invatat ceva din seria din sezonul trecut este ca la Constanta se vor organiza pentru a ne invinge, dar nu neaparat ma refer la handbal. Sper ca valoarea superioara sa isi spuna ultimul cuvant si Dinamo sa transeze aceasta calificare. 

PCH si SUD

PELUZA CATALIN HILDAN si PELUZA SUD! Asta inseamna UNITATE! Atmosfera superba in sala DINAMO si fanii au sarbatorit la final o victorie extrem de importanta!

Publicată de Radio Dinamo1948 pe 16 Aprilie 2018

Celelate rezultate din play-off 

Steaua si Turda si-au castigat meciurile de acasa 25-23, respecti 27-24. Surpriza mare s-a inregistrat la Bucuresti, acolo unde CSM a fost invinsa de Timisoara la aruncarile de la 7 metri, iar Timisoara poate elimina vicecampioana ultimelor 3 editii daca vor castiga pe teren propriu! 

loading...

Leave a Reply