post

Formula de start trimisa in teren de Vasile Miriuta

Dinamo trebuie sa castige in aceasta seara pentru a se apropia de echipele aflate pe pozitii de play-off, nu trebuie sa existe alt obiectiv. 

Avem formula de start trimisa in teren de antrenorul Vasile Miriuta: Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva – P. Anton, St. Filip – Hanca, Rivaldinho, Salomao – Nemec

Rezervele echipei noastre: Branescu, Dudea, Moldoveanu, Maric, Nascimento, Bokila, Corbu    

 

Dinamo era la patru puncte distanta de echipele de pe locurile 5 si 6, numai ca rezultatele inregistrate pana acum in aceasta etapa au fost in favoarea noastra. 

Sambata in derby-ul runderi, CSU Craiova a invins pe Viitorul cu scorul de 3-1, desi Viitorul avea 1-0 la pauza. Astfel, campioana en-titre este intr-o situatie neplacuta, au ajuns la trei meciuri consecutive fara victorie si isi simt locul de play-off amenintat. Viitorul are de jucat acasa cu Chiajna si in deplasare la FCSB in ultimele 2 meciuri. 

Tot sambata FC Botosani a pierdut surprinzator de lejer in deplasare la Chiajna, cu 3-0 si moldoveni incep sa simta locul amenintat, mai ales ca au un program complicat in etapele urmatoare. Vor juca cu FCSB acasa si cu Astra in deplasare pana la finalul anului, iar distanta de 8 puncte ce ne desparte de echipa lui Costel Enache se poate reduce substantial in aceste etape. 

Ieri performera ultimei etape, Astra Giurgiu, s-a deplasat la Iasi, unde cu greu se obtin puncte. Echipa lui Flavius Stoican, una din surprizele placute ale acestei editii, a reusit sa mai incurce o echipa puternica a campionatului. Andrei Cristea, fostul nostru golgheter a deschis scorul la jumatatea reprizei secunde si ne ofera o mana de ajutor nesperata. Iasiul ne-a egalat in clasament, au ajuns si ei la 27 de puncte.

“Nu am de ce sa imi fie frica, vor demonstra jucatorii ca isi doresc victoria. Costache stim ca e accidentat de mai mult timp, May nu si-a revenit dupa acea leziune fibrilara, Serban are o problema la inghinali, terenul a fost greu. Nica e accidentat. Restul sunt valizi.Adversarul e bun, de cand a venit Neagoe s-a vazut o schimbare, Eugen e bun, au mai multa siguranta, chiar daca ne-a atacat de frica de arbitraj. Sper sa fie un arbitraj bun, sa castige cel mai bun maine seara. 

Daca conducerea va dori sa raman, raman, daca nu va dori sa ma tina in continuare, voi pleca. Nu voi sta cu forta. Imi fac treaba cat mai bine, eu voi pleca cu capul sus. Conducerea il va tine pe Miriuta sau nu. Pentru ca tot ce a depins de mine am facut, ma duc impacat. Imi doresc enorm sa raman aici, am venit cu sufletul deschis, pentru suporteri, e clubul la care tin foarte mult, dar conducerea va decide pe 19 decembrie.

Am fost dezamagit de atitudinea conducerii, ma repet, daca cu Vasile Miriuta nu poti discuta, nu stiu cu cine poti discuta in lumea asta. Am fost dezamagit, dar viata merge inainte, mai sunt 3 jocuri, trebuie sa le castigam, vom trage linie. Imi doresc sa fim pe 6 pe decembrie 18, imi doresc enorm, ca si toata suflarea dinamovista. Clasarea are o mare importanta pentru viitorul meu, veti vedea pe data de 19 decembrie. 

Se va lua o decizie pe 19 decembrie, voi avea telefonul deshis, voi fi la Budapesta atunci, astept decizia. Nu inchid telefoanele, ca nu e frumos. Nu tin de scaun la Dinamo, dar atata timp cat sunt aici, imi fac treaba 1000%. Cine ma stie, intelege acest lucru.” a spus Miriuta la conferinta de presa dinaintea partidei. 

loading...

Leave a Reply