post

Florin Bratu este constient de valoarea lotului si anunta obiectivul lui Dinamo

Florin Bratu nu are la dispozitie un lot competitiv, asta se poate observa destul de limpede, iar antrenorul echipei noastre este constient de faptul ca este greu ca Dinamo sa fie in lupta pentru titlu. 

La prezentarea noilor echipamente Macron, Florin Bratu a recunoscut ca nu se gandeste la titlu: 

“Ne asteapta un inceput de campionat foarte dificil. Nu ma gandesc la titlu si sunt foarte sincer cand spun asta. Am incredere ca jucatorii mei vor pune in practica tot ceea ce am exersat la antrenamente si cred eu ca suntem pregatiti 100% pentru acest debut de campionat dificil, dar provocator” explica Florin.

Tanarul antrenor al lui Dinamo este partizanul ideii “meciul cel mai important e cel care urmeaza”. Bratu nu se gandeste la derby-ul din runda a doua cu FCSB, ci prioritizeaza debutul din prima etapa cu FC Voluntari: “Nu ma intereseaza etapa a doua in momentul de fata, ma gandesc doar la Voluntari, pentru ca este o echipa noua, cu jucatori noi pe care nu-i cunoastem”

Legat de pregatirea facuta in aceasta vara, tehnicianul se declara multumit si anunta ca micile reglaje se vor face pe parcursul meciurilor: “Motoarele vrem sa le turam in timpul meciurilor, in aceasta perioada m-am ocupat de pregatirea echipei din punct de vedere fizic, tactic si mental”.

Bratu nu-si face iluzii in privinta transferuilor, dar confirma ca in urmatoarea saptamana, Dinamo ar mai putea aduce jucatori: “Am stiut exact unde vin si care sunt posibilitatile la Dinamo. Pot aparea ceva intariri saptamana viitoare, dar nu bombe … Doamne fereste! Am fost adus aici sa intineresc echipa, pentru ca stiam foarte multi jucatori tineri.

Momentan avem in lot 10 jucatori sub 21 de ani, iar asta spune multe. Avem si jucatori cu experienta la dispozitie si vreau sa fac aceasta imbinare pentru ca imi doresc echilibru la echipa. Cel mai important este ca jucatorii mei sa se subordoneze rigorilor tactice, pentru ca nimeni nu s-a nascut cu experienta. Am incredere in ei si, daca fac parte din lotul actual al lui Dinamo, cred ca sunt capacitati la maxim sa faca fata acestui nivel. Trebuie sa faca fata!”

In privinta noului sezon, antrenorul este sigur ca Dinamo se poate lupta cu orice adversar de la egal la egal: “Jucatorii au suferit mult, masurile le luam la antrenamente prin ceea ce lucram si speram ca ei sunt constienti si ca nu mai trecem prin astfel de lucruri pentru ca am demonstrat chiar acolo, in playout, ca facem fata cum se cuvine si ca ne putem bate cu orice echipa de la egal la egal” a marturisit Florin Bratu.

loading...

Leave a Reply