post

Finala cu Steaua

Dinamo si-a cunoscut adversara din finala Ligii Nationale.

Chiar daca pleca cu sansa intai in meciul cu Steaua, CSM Bucuresti a fost invinsa in semifinala Ligii Nationale de handbal. Dinamo va juca finala contra celor de la Steaua si plecam evident cu prima sansa in fata rivalilor.

Dupa doua finale castigate in fata celor de la CSM, Dinamo trebuie sa isi apare titlul in fata celor de la Steaua.

Dinamo a reusit pentru a treia oara consecutiv sa se califice in finala Ligii Nationale de Handbal, dupa victoria din aceasta dupa-amiaza cu Potaissa Turda.

Dinamo a inceput decisa sa transeze calificarea in finala, in fata propriilor suporteri.

Turda pe de alta parte nu a venit victima sigura in sala Dinamo, pratic intr-un asemenea meci iti joci tot sezonul, a fost ultima sansa a lor de a ajunge pentru prima data in finala Ligii Nationale.

De aceea ma asteptam iainte de meci la un duel echilibrat, dar Dinamo in prima repriza a mentinut controlul, spre deosebire de ceea ce am vazut cu Dobrogea Sud.

Dinamo a condus pe tot parcursul partidei, desi cei din Turda au avut o defensiva agresiva, om la om, dar linia de 9 metri si-a facut bine datoria, mai ales prin fratii Esteki, care din pacate vor parasi pe Dinamo la vara.

Dar elementul de baza in jocul lui Dinamo a fost portarul Saied, care a avut in doar 10 minute nu mai putin de 6 interventii decisive, printre care si doua aruncari de la 7 metri, un portar excelent. Interesant ca in partea cealalta Ionut Irimus nu a avut deloc o prestatie buna, fiind inlocuit cu rezerva sa in partea a doua, probabil e greu sa vii in sala Dinamo ca adversar, dupa ce ai petrecut cei mai buni ai carierei tale alaturi de Dinamo.

Dinamo a intrat cu un avans de patru goluri la pauza, 17-13, un numar impresionant de goluri marcate in prima parte a meciului.

In repriza a doua atacurile au fost mult mai prelungite, Dinamo a gestionat excelent aceasta partida, cu foarte multa maturitate si nu a parut in niciun moment in pericol sa rateze aceasta calificare in finala. Au fost constant 5-6 goluri avans pentru Dinamo, mult schimbata in bine dupa venirea lui Constantin Stefan. Stiu ca repet aceasta idee, dar acesta este adevarul, avem un mare antrenor pe banca.

Scor final: 32-27! DINAMO MERGE IN FINALA!