post

Exclusiv RD1948:Trei titulari din meciul cu Astra lasati in afara lotului

Florin Bratu este inaintea unui examen capital pentru el, examen de care depinde postul lui pe banca lui Dinamo. 

Dinamo nu a avut meciuri usoare la Iasi, cu atat mai putin va fi maine, in conditiile in care echipa noastra vine dupa doua rezultate negative. In mod clar Bratu isi joaca postul in urmatoarele meciuri, rabdarea fiind la limita in birourile de la Rin si in randul suporterilor. 

Pentru meciul de maine Bratu i-a lasat in afara lotului pe Popescu, Neicutescu si Olteanu, trei dintre jucatorii care au fost titulari in meciul contra celor de la Astra.  In afara lor, in afara lotului au mai fost lasati : Pesic ( accidentat) Serban, Ehmann, Axente si Eseanu.

In cadrul emisiunii Sinteza Zilei din aceasta seara, vom discuta despre primul 11 pe care Bratu il va trimite maine in teren.

 

Focusul meu, al staff-ului, al echipei, este pentru meciul de maine, cum sa pregatim partida. Avem o strategie, pe care vrem sa o punem in practica. Ne dorim un joc bun, ne trebuie ambitie foarte mare. Uitandu-ne in clasament ,o vedem pe Dinamo pe 10, dar trebuie sa ne uitam cu atentie, ca suntem la doar 3 puncte de un loc de play-offf.

Situatia nu este dramatica, stiu ca fiind un brand mare, este nevoie de performanta. Dar trebuie sa fim realisti, e greu sa ne batem noi in situatia de fata cu CFR sau Fcsb. Noi am plecat la un drum, anul trecut am castigat play-out-ul, ne-am pus drept obiectiv sa mergem iu play-off. Eu cred ca este un obiectiv realist, pe care il putem indeplini. Sunt multe meciuri in joc, 18 meciuri, 54 de puncte puse in joc. Nu trebuie sa ne sperie, trebuie sa facem un joc bun, de ambitie, sa aratam de ce suntem la Dinamo.

Nu mi-a spus nimeni ca daca nu bat la Iasi, voi fi dat afara. Eu sunt mandru ca antrenez Dinamo si o sa antrenez in continuare, sunt foarte convins de acest lucru.  In momentul de fata nu suntem motivati suplimentar, cred ca trebuie sa ne respectam si sa incercam maine sa aducem toate cele trei puncte si sa le castigam, pentru ca altfel e dificil, ne indepartam mult de zona play-offului, meritam mult mai mult, lotul asta sugereaza, trebuie sa aratam pe teren.”

Faptul ca Dinamo primeste atat de multe goluri: “Si Iasiul e o echipa care primeste goluri, a primit 13 goluri, din punctul asta de vedere putem pune probleme. Avem a treia ofensiva, am incasat multe goluri, dar speram ca maine sa aratam altfel in toate compartimentele, sa fim mult mai responsabili, mai concentrati pe ce avem de facut.”

Daca jucatorii sunt afectati de tot ce s-a scris in presa: “Nu cred ca ar trebui sa ii interseze pe jucatori ce se scrie, daca se va intampla ceva, eu plec, ei trebuie sa isi respecte meseria, sa joace fotbal, pentru asta sunt platiti. Nu trebuie sa isi faca probleme. Trebuie sa ne gandim in ce situatie am venit eu la Dinamo in sezonul trecut, o situatie dficila pentru club.

Daca clubul Dinamo era la alt nivel in ceea ce priveste lotul sau bugetul, nu cred ca mai eram eu antrenor, fiind totusi un antrenor tanar, fara experienta. Cred ca pretentiile erau mult mai mari. Totusi sa vedem si unde ne-am aflat ca si club, ssa vedem daca ne putem bate cu Steaua sau CFR Cluj. Nu cred ca ele sunt echipele cu care noi ne batem pentru un loc in play-off.”

“Am discutat cu David zilele trecute, a spus ca e nevoie ca acest meci sa il tratam cu seriozitate, sa il castigam, nu s-a pus o presiune suplimentara, pe mine sau echipa. Eu ma focusez pe meciul de maine, ca sa reusim sa aducem toate punctele puse in joc.”


Dan Nistor: “Probabil trebiue sa munesc si eu mai mult, sa vorbesc mai putin. A fost si aceasta problema, din punctul vostru de vedere, nu al meu, ca plec la Steaua, ca vreau marire de salariu. Nu am plans pe la colturi, ca nu mi s-a marit contractul.”

loading...

Leave a Reply