post

Exclusiv RD1948: Monica Iagăr oferă lămuriri în legătură cu problema stadionului

 Așa cum v-am obișnuit deja, încercăm să vă oferim cât mai multe informații legate de problema stadionului, una extrem de importantă pentru suflarea dinamovistă.  

În acest sens, am reușit să obținem câteva răspunsuri de la Monica Iagăr, președintele CS Dinamo. 

 Care este stadiul diligențelor privind predarea stadionului către CNI în vederea construiri unui nou stadion? 

Am avut mai multe întâlniri cu reprezentanții AFC CS Dinamo și am decis să întreprindem împreună toate demersurile necesare pentru realizarea proiectului de modernizare a stadionului de fotbal. Conlucrăm, vorbim aceeași limbă și ne dorim același lucru, ca toți dinamoviștii. După ce am întors documentele pe toate părțile, alături de juriștii noștri și cu administratorii special și judiciari ai ACS FC Dinamo am convenit o formă legală pentru eliberarea de orice sarcină a obiectivului numit stadion central, formă care trebuie agreată de CNI, MDRAP și Ministerul Justiției. După toate acestea vom ști dacă stadionul este liber de orice sarcină.

 

 Ce îngreunează aceste operațiuni? 

După cum se știe, AFC CS Dinamo este în insolvență, iar în această fază de protecție Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenței nu permite anularea, desființarea sau întreruperea unui contract aflat în derulare. De aici reiese faptul că acest contract nu se poate anula, ci se poate doar modifica, cu acordul părților și sub jurisdicția/acordul administratorilor special, judiciari și a judecatorului sindic.

 Care sunt pașii ce trebuiesc urmați în continuare? 

 

AFC CS Dinamo are un administrator special și doi administratori judiciari, care decid ce se întâmplă cu asociația. Propunerea acestora pentru eliberarea de sarcini a stadionului a fost restrângerea activității din contractul de asociere prin scoaterea din anexa contractului a obiectivelor care urmează a fi modernizate în vederea Euro 2020.

 

 În cazul în care se va construi noul stadion, va fi unul cu pistă de atletism sau fără pistă de atletism? 

 

Există o legislație care vizează bazele sportive și nu CS Dinamo va decide dacă modernizarea stadionului va include sau nu pistă de atletism. Ce vă putem spune este că atunci când a fost dezafectată pista de atletism de la Arena Națională, aceasta a fost relocată la CS Dinamo.

 

 În presă au fost declarații ale celor de la ACS FC Dinamo prin care acuzau MI și CS Dinamo că nu respectă înțelegerile prevăzute în acel protocol încheiat, și că acest lucru ar bloca procedurile de predare către CNI. 

 

Nu cred că la acest aspect fac referire partenerii noștri de la AFC CS Dinamo. Îi înțelegem să sunt nerăbdători să-și recapete, ca asociație, niște facilități pe care le-au pierdut în urmă cu ceva ani, nu din vina noastră, dar trebuie să se știe că Dinamo face pași legali pentru aceasta.

 

Care sunt șansele reale, în opinia dvs, ca stadionul Dinamo să între în programul de reconstrucție pentru Euro 2020?

Noi sperăm că vom avea succes cu demersul nostru și vom face toate eforturile, până în ultima zi, pentru a convinge toți factorii de decizie că Dinamo merită un stadion modern. Ar fi păcat ca suporterii pe care-i are Dinamo, care vin și încurajează inclusiv echipele clubului nostru, să nu aibă un stadion pe măsura pasiunii și creativității lor. Un stadion se poate construi în unu, doi sau trei ani. Noi mai avem trei ani până la Euro 2020, deci nu putem să vorbim despre termene limită.

 

loading...

Leave a Reply