post

EXCLUSIV: Programul lui DINAMO in perioada urmatoare!

Dinamo a pierdut meciul cu Gaz Metan Medias, prima infrangere a lui Dinamo in acest play-out, dar baietii au parte de o pauza competitionala.

Rednic spunea la conferinta de presa ca aceasta pauza vine la momentul potrivit, nu doar pentru ca a venit aceasta infrangere, dar pentru ca are timp sa ii aduca pe toti jucatorii la un nivel fizic optim, aici ar fi vorba despre Alexander Christovao, care a stat mai mult plecat sa isi rezolve problemele cu actele, dar si Damien Dussaut, care a debutat in partida cu Mediasul.

“Vine bine aceasta pauza, tinand cont de situatia jucatorilor nepregatiti, pentru mine e binevenita”. Intr-adevar, o pauza care vine cand trebuie si Rednic poate sa lucreze mai mult cu jucatorii.

Jucatorii lui Dinamo au parte de cateva zile de odihna din partea lui Mircea Rednic, ei vor reveni la antrenamente miercuri dupa-amiaza si vor avea zilnic cate doua antrenamente, unul dimineata si unul dupa-amiaza. Mircea Rednic vrea sa stabileasca si un meci amical sambata dimineata la Tunari, va vom oferi zilele acestea mai multe informatii, daca va fi cu portile inchise, ori va fi permis si accesul suporterilor.

Rednic nu se va putea baza insa pe toti jucatorii, cativa dintre ei vor merge la echipele nationale. Dan Nistor este marea surpriza, el este convocat la prima reprezentantiva a Romaniei, Linas Klimavicius si Naser Aliji la nationalele Lituaniei si Albaniei, Ricardo Grigore si Deian Sorescu la nationala U21. Astfel, este de asteptat ca Rednic sa cheme la antrenamente si cativa jucatori de la echipa U19.

Dupa cum ati vazut de saptamana trecuta, vom merge saptamanal la Saftica pentru a urmari echipa la antrenamente si pentru a veni cu informatii noi de la baza de pregatire a echipei, vom fi prezenti alaturi de Dinamo si in aceasta saptamana, dupa revenirea echipei din mini-vacanta oferita de Rednic, avem pregatite noi surprize pe final de saptamana.

Fiind pauza competitionala, programul de emisiuni va suferi modificari, dar va vom anunta pe pagina de Facebook in momentul in care vom avea emisiuni si pe cine vom avea invitati.

“Am facut greseli cand nu trebuia sa facem. Am inceput bine jocul, am reusit sa inscriem, apoi la o faza care nu anunta nimic, am fost surprinsi. Am pierdut o minge cu usurinta la mijlocul terenului, o pasa intre cei doi fundasi centrali, a venit primul gol. Apoi a fost o perioada in care Mediasul a jucat foarte bine, si-au creat vreo 2-3 ocazii de a marca.

Spre sfarsitul primei reprize, am reusit sa echilibram jocul. Apoi o faza care nu anunta nimic, o degajare, Grigore avea mingea si putea degaja fara probleme. A ales solutia cea mai proasta, niciodata nu joci intr-o zona in care nu vezi, greseli tineresti, copilaresti, lipsa de experienta. Dupa golul doi, am incercat sa presam, a fost o lupta in preajma careului lor, nu am reusit sa inscriem. Ei pe contraatac au avut iesiri din aparare.

A fost un meci frumos, ei au facut cel mai bun meci de cand e Edi la echipa. Cand joaca impotriva lui Dinamo, toti se concentreaza, se mobilizeaza, isi doresc sa castige, trebuie sa felicit adversarul si pe el pentru aceasta victorie. Am luat doua goluri ce puteau fi evitate, regret ca nu am plecat cu un punct de aici. Tinand cont cum s-a jucat, noi am pierdut acest meci. Cred ca un rezultat de egalitate era mai realist si echitabil. ” au fost concluziile lui Rednic dupa infrangerae cu Gaz Metan Medias.