post

EXCLUSIV: Ce a spus Miriuta de Rivaldinho si care este situatia fizica a lui Costache

Vasile Miriuta se pregateste de meciul cu CFR de pe teren propriu, iar acesta are drept obiectiv ca atunci cand se va trage linie dupa ultimele meciuri din 2017, Dinamo sa fie pe loc de play-off. 

Echipa noastra din pacate nu traverseaza o perioada prea buna, stim deja discutiile legate de transferul lui Costache, care au creat in acest moment o stare de tensiune si mai mare. Pe buna dreptate. Dupa cum spuneam si mai devreme, in interviul realizat ieri cu antrenorul echipei noastre, l-am intrebat de Costache, insa neavand habar de posibilitatea transferului sau la CFR, l-am intrebat de starea fizica a lui Costache. 

“E mai bine fizic, a facut alergare marti, pana saptamana viitoare va efectua antrenamente separat, sper de miercuri sa il am in pregatire, chiar daca nu va intra de la inceput, sper sa il avem pe parcurs, avem nevoie de viteza lui, explozia lui, dar numai daca va fi apt. Doamne fereste, nu vrem sa riscam sa recidiveze accidentarea.”

“Rivaldo spunea de fiul sau ca ar trebui sa evolueze mai mult, dar acesta a parut ca este iesit din forma in ultimele meciuri, foarte putine realizari din partea lui. Isi doreste, dar nu ii iese nimic. E lipsa de incredere, este intr-un blocaj?”

Vasile Miriuta: ” L-am mai bagat la joc, a fost si titular, chiar si acum la Medias. Trebuie sa fie ajutat mai mult de echipa, pentru ca e jucator bun, daca ii vine mingea in 16 metri, stie sa speculeze. Marcheaza, are aceasta calitate.”

Un alt jucator cu probleme fizice este Constantin Nica, care din pacate este din nou accidentat: “Nica s-a accidentat din nou inainte de Medias, a simtit la aductori ceva, eu voiam sa il iau in lot. Era in lotul de 18 gandit de mine.”

“La conferinta de presa inainte de meciul de la Medias, a aparut Katsikas, care a avut un discurs interesant, atipic pentru un jucator. Este unul din liderii din vestiar?”

Vasile Miriuta: “Este, un baiat cu bun simt, ma bucur pentru el ca arata ca isi doreste ca vrea sa joace si este un jucator de baza in echipa.”

“Strategia din iarna, va depinde si de clasarea pe care o vom avea in decembrie?”

Vasile Miriuta: “Absolut, depinde unde vom fi, daca vom fi in primele 6 sau nu.”

loading...

Leave a Reply